Nebyla sama

Rodičům se narodila dcerka. Po pár hodinách jí byly dva roky!

Porod - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Téma:

Pouze dvě hodiny poté, co v Jižní Koreji přišla na svět, dovršila malá holčička věku dvou let. V zemi však nejde o nic divného. Narodila se totiž na Silvestra, tedy dvě hodiny před příchodem nového roku.

Jižní Korea má velmi neobvyklý způsob výpočtu věku. Každému dítěti je jeden rok hned v den jeho narození. Další rok se jim připočte pokaždé první den následujícího roku, tedy 1. ledna. Pokud tak přijde na svět poslední den roku, hned na Nový rok dosáhne dvou let.

 

Současný způsob však považují kritici za zastaralý. Obzvlášť nepříjemný je pro rodiče, kterým se narodí děti v prosinci. Jihokorejští zákonodárci ale nyní pracují na změně.

 

Šťastnou novinu o narození dcerky oznámil na sociálních sítích i tatínek Lee Dong Kil. Přátelé mu pochopitelně hned začali gratulovat.

 

 

"O hodinu později, když začal nový rok, mi volali znova. Gratulovali mi ke dvěma rokům mé dcerky," řekl deníku Japan Times. Leemu samotnému je 33 let, v Jižní Koreji ale už 34 let.

 

Původ tohoto systému pro výpočet věku není jasný. Mít jeden rok hned po narození může souviset s časem, který dítě tráví u matky v bříšku, nebo se starověkým asijským numerickým systémem, který neznal nulu.

Související témata:
pan TN.cz