kariéra i finance

Rodin s více dětmi je stále méně, důvodem jsou finance či třeba kariéra

Téma:

V České republice ubývá rodin, které mají dvě a více dětí. Naopak přibývá rodičů, kteří chtějí mít jen jednoho potomka. Dnes už je to ve čtyřech rodinách z deseti. Pro současnou generaci rodičů je podle psychologů problém zvládnout práci i rodinu, zmiňují také nedostatek peněz.

Jedno stačí, dvě jsou moc. Tak tohle si při plánování rodičovství říká stále víc Čechů a Češek. "Já se domnívám, že je to změna žebříčku hodnot, v mé generaci bylo ideálem pro ženu naplnit ženství tím, že porodí děti," zhodnotil psycholog Karel Humhal.

 

Teď prý spíš upřednostňují před rodinou pracovní příležitosti anebo delší studium. V současnosti je stále více žen, které přivádějí své první dítě na svět kolem třicítky. "Když mají to první dítě pozdě, tak už potom nestihnou mít to druhé," vysvětila Radka Dudová ze sociologického ústavu.

 

"Dnes ideálem ženství je být manažerkou, úspěšnou vědkyní, ty děti jsou na vedlejší koleji," doplnil Humhal. Rozhoduje prý i delší čas strávený v práci nebo finance.

 

 

Být jedináčkem přitom může znamenat i nevýhodu. "Ví se, že život s jedináčkem je těžký, ten partner, který s ním žije, musí mít velkou míru tolerance, aby unesl jeho rozmary," uvedl Humhal.

 

Většina lidí přitom podle průzkumu stále považuje za ideál funkční rodinu s dvěma dětmi.
 

Související témata:
Eliška Drtilová / klma TN.cz