Boj s nemocí

Rodina Maxíka má platit daň z velmi drahého léku. Tohle vzkázal úřad!

Pomoc pro Maxíka
Zdroj: Maxik_SMA
Petr Zelený
Petr Zelený
11.3. 2020 22:03
Téma:

Pořádně studená sprcha čekala na rodinu malého Maxíka poté, co se v rekordním čase podařilo vybrat kolem 50 milionů korun na superdrahý lék, který hošík potřebuje. Měla totiž platit daň. Nakonec ale možná nebude muset.

Že by rodina těžce nemocného chlapce se svalovou atrofií měla z peněz, které dárci naposílali za rekordních deset dní, ještě doplácet daň, řadě lidí pořádně hnulo žlučí.

 

Už v úterý se o celou věc začal zajímat předseda SPD Tomio Okamura, který sepsal interpelaci přímo na premiéra Andreje Babiše. Následně pomoc přislíbila i přímo ministryně financí Alena Schillerová, jejíž resort má výběr daní na starosti.

 

Proto se redakce TN.cz s několika dotazy obrátila právě na ministerstvo financí, aby zjistila, co v tomto a podobných případech chystá.

 

A vypadá to, že rodině Maxíka svitla naděje. I když ještě není jisté, zda nakonec přece jen nebude muset mnohamilionovou daň zaplatit.

 

 

"Finanční úřad v Ostravě dnes rodinu aktivně kontaktoval, přestože podle informací Finanční správy žádná oficiální žádost z jejich strany dosud nebyla doručena," vzkázala ministryně financí Alena Schillerová.

 

Jen tak odpustit daň podle ní nejde. "Finanční správa ani ministerstvo financí ze zákona nemohou v individuálních případech odpouštět daně, přesto se snažíme ve spolupráci s příslušnou nemocnicí a ministerstvem zdravotnictví nějaké zákonné řešení najít,“ doplnila Schillerová.

 

Malý Maxík trpí svalovou atrofií, což je vážné a vzácné onemocnění. Pomoci by mu mohl lék za přibližně 50 milionů korun, který ovšem musí dostat před druhými narozeninami. Ty oslaví za čtvrt roku.

TN.cz