Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

útok na mešity

Rodina popsala zabijáka! Byl to hodný chlapec, je v šoku babička

Brenton Tarrant
Zdroj: Profimedia

Australan Brenton Tarrant zaútočil v pátek na dvě mešity v novozélandském Christchurchi. Během útoku zemřelo 49 lidí. Jeho babička Joyce Tarrantová však vydala prohlášení, že byl její vnuk hodný chlapec a často je navštěvoval. Podle ní neprojevoval známky extrémismu.

Zatímco se Tarrantova matka Sharon i jeho sestra skrývají, babička se rozhodla, že o svém vnukovi podá médiím rozhovor. Čtyřiadevadesátiletá Joyce Tarrantová viděla Brentona naposledy na Vánoce. Když se dozvěděla o útoku, nechápala. "Byl to velký šok, zvlášť že je to Brenton, on je hodný chlapec. Vždy byl milý a laskavý a navštěvoval nás dvakrát do roka," řekla DailyMail.

 

Dodala také, že celá rodina se z incidentu vzpamatovává. "Děláme, co můžeme," vysvětlila novinářům. Podle ní její vnuk nevykazoval žádné známky extrémistické ideologie, když s ním naposledy mluvila.

 

 

Obyvatelé města Grafton, ve kterém rodina žije a odkud útočník pochází, tvrdí, že tyto události na ně vrhnou špatný stín. "Tohle umístí Grafton na mapu, ale ne v dobrém. Máme se čeho obávat," uvedl jeden z místních.

 

Podle deníku DailyMail se zbytek rodiny raději schovává. Matka Tarranta Sharon v době útoku zrovna učila angličtinu na střední škole, kde pracuje. Když jí o útoku řeklo vedení školy, okamžitě výuku opustila. Poté, co zveřejnili v televizi fotku jejího syna, obrátila se okamžitě na policii. Po výslechu, který absolvovala, se i s dcerou začala raději skrývat.

 

 

Brenton Tarrant začal útočit na mešity v Christchurch odpoledne kolem tři čtvrtě na dvě místního času. Celý útok si natáčel a vysílal ho živě na sociální síti. Během tragédie zemřelo 49 lidí a dalších 11 je v kritickém stavu.

 

Policie zadržela ještě dva muže a jednu ženu, jednoho z podezřelých pak policie propustila, jelikožs útokem neměl nic společného. Jen chtěl vyzvednout své děti ze školy a měl u sebe zbraň. Tarranta také policie v sobotu přivedla k soudu, který trval jen minutu a během kterého si vyslechl obvinění z vraždy. Další slyšení je naplánované na 5. dubna.

 

Podívejte se na záběry z Christchurch, kam lidé nosí květiny za oběti:

reg TN.cz