Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

pocta hrdinům sbírka pro pozůstalé

Rodinám padlých vojáků naposílali Češi miliony! Pomoct můžete i vy

Speciál s padlými vojáky přistál v Praze
Zdroj: Armáda České republiky, ČTK

Po trojici vojáků, které minulý týden zabil v Afghánistánu sebevražedný atentátník, zůstali rodiče, manželky i děti. Právě těm se rozhodli kolegové pomoct prostřednictvím sbírky, kterou vyhlásili. A Češi prokázali obrovskou vlnu solidarity. Do pátečního rána poslali na účet asi 2,7 milionu korun! Armáda všem lidem za podporu děkuje.

Martin Marcin (36), Kamil Beneš (28) a Patrik Štěpánek (25). To jsou jména tří hrdinů, kteří v neděli zemřeli při sebevražedném útoku v Afghánistánu. Podle mluvčí generálního štábu Vlastimily Cyprisové spadli do dobře připravené léčky. Zpráva o jejich smrti Čechy zasáhla.

 

I proto lidé vymýšleli způsoby, jak by mohli podpořit příbuzné obětí. Netrvalo dlouho a vznikla oficiální sbírka. "Výbor Vojenského fondu solidarity vyhlašuje mimořádnou sbírku ve prospěch rodin vojáků rtn. Martina Marcina, des. Patrika Štěpánka a des. Kamila Beneše, kteří přišli dne 5. 8. 2018 o život při útoku sebevražedného atentátníka v Afghánistánu," uvedlo ministerstvo obrany.

 

 

A má obrovský úspěch. Do pátečního rána lidé naposílali zhruba 2,7 milionu korun! "Armáda to bere jako silný vzkaz důvěry od veřejnosti, je to pro nás zavazující a hrozně nás to těší," ocenil vlnu solidarity zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Štefan Muránský.

 

Pomoct můžete i vy 

 

Sbírka bude probíhat až do 31. srpna. Příspěvky můžete posílat na sbírkový účet číslo 44665522/0800 a zadejte variabilní symbol 918. Podpořit rodiny padlých vojáků můžete také prostřednictvím dárcovské sms. Podle toho, jakou částku se rozhodnete věnovat, pošlete sms ve tvaru DMS VFS 30, DMS VFS 60 nebo DMS VFS 90 na číslo 87777.

 

GALERIE: Padlí vojáci z Afghánistánu

1
/
11
Zdroj: Armáda České republiky
Padlí vojáci z Afghánistánu - 12 ; Martin Marcin

 

Rodiny mají nárok i na odškodné 

 

Vzhledem k věku vojáků u bojových útvarů často po padlých zůstávají rodiny s malými dětmi. Podle zákona mají pozůstalí nárok mimo jiné na jednorázové odškodné a na mimořádné jednorázové odškodné. Jednorázové odškodné dostávají manželky či manžel a děti ve výši třicetinásobku minimální mzdy, nyní tedy 366 tisíc korun. Pokud s padlým vojákem žijí v jedné domácnosti rodiče, mají dohromady nárok na stejnou částku.

 

 

Pokud voják zemře při rizikových činnostech na území ČR nebo za zvlášť nebezpečných podmínek ve službě v zahraničí, dostane manželka či manžel a děti od státu jednorázové mimořádné odškodnění dvěstěčtyřicetinásobek minimální mzdy, tedy asi 2,9 milionu korun. Manželka a děti mají také nárok na úmrtné pro pozůstalé, které záleží na délce služby a odpovídá jednomu až devíti hrubým měsíčním platům.

 

Pomoc kaplanů či psychologů mají k dispozici i vojáci u jednotky, ve které padlí vojáci v misi sloužili. Tragická úmrtí podle kaplana české armády Jaroslava Knichala vojáky vždy zasáhne, i když jsou na podobná nebezpečí připravováni. "Přestože to namodelujete, jak nejlépe umíte podle poslední zkušenosti, tak vás tato situace vždycky překvapí a vždycky je bolestná. Úlohou kaplanů a psychologů v těchto chvílích je s nimi hovořit, vnímat každou jejich emoci, každé jejich slovo tak, aby vojáci i přes tuto událost dokázali pokračovat v plnění úkolů, které jsou před nimi postaveni," řekl Knichal.

 

 

Pocty vojákům

 

Těla padlých vojáků ve středu dopravil armádní speciál do vlasti. Podle zástupce náčelníka generálního štábu Jiřího Vernera trojice svým hrdinským přístupem zachránila další životy. Útok podle něj mohl mít mnohem fatálnější následky.

 

Martina Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka povýšil v úterý in memoriam ministr obrany Lubomír Metnar do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu. Prezident Miloš Zeman vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství.

 

Památku padlých vojáků ve středu v poledne připomnělo 8000 sirén, které se na 140 sekund rozezněly po celém Česku. V době příletu vojenského speciálu se rozezněly zvony katolických kostelů a chrámů v Praze. Rozhledna na pražském Petříně se pak večer na památku padlých rozsvítila v barvách trikolory.

 

Podívejte se na reportáž z Televizních novin:

mom tn.cz / ČTK