Novela zákona

Rodiny padlých vojáků dostanou miliony. Stát zaplatí i za pohřeb

Téma:

Pozůstalí po padlých vojácích mají teď alespoň jednu jistotu - stát se o ně dokáže finančně postarat. Loni vešla v platnost novela, která zvyšuje odškodnění pro manželku, děti i rodiče. Stát uhradí také náklady spojené s pohřbem.

Ještě před dvěma lety vojáci riskovali životy s vědomím, že pokud padnou, pro jejich rodiny to může znamenat velké finanční potíže. Loni se ale zákon změnil. Manželky i děti padlých bojovníků dostanou vyšší odškodné.

 

"Pro manželku a dítě je to dané zákonem, dostanou 240násobek minimální mzdy," potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. V přepočtu to znamená zhruba tři miliony pro manželku a stejnou částku dostane každé dítě, které v boji ztratilo otce.

 

 

Zákon pamatuje i na rodiče vojáků. Pokud s nimi voják žil, dostanou třicetinásobek mzdy, tedy zhruba tři sta šedesát tisíc korun. Další peníze náleží rodině podle počtu odsloužených let v armádě. Rodina dostane takzvané úmrtné ve výši až devíti měsíčních platů vojáka.

 

Kromě toho stát přispěje i na pohřeb a stavbu náhrobku částkou až padesát tisíc korun. Pokud děti studují, mají až do 26 let nárok na takzvaný sirotčí důchod.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Josef Svoboda/epa TN.cz