Opozice vs. vláda

Poslanci vyšší rodičák neschválili, jen se pohádali. Rodiny mají smůlu

Finance v rodině
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková, Petr Zelený
Aktualizováno 1.11. 2019 14:11

Poslanci v pátek dopoledne znovu projednávali návrh na růst rodičovského příspěvku. Ten se má zvýšit od příštího roku, zákonodárci se k hlasování ale už poněkolikáté nedostali. Vláda totiž projednávání "rodičáku" podmiňuje schválením daňového balíčku. Podle opozice si tak bere rodiny jako rukojmí.

Poslanci měli na schválení vyšší rodičovské čas do 10:30, jenže na hlasování o zákonu se opět nedostalo, u řečnického pultíku se pouze střídali koaliční a opoziční politici, kteří se navzájem obviňovali z obstrukcí a zrady mladých rodin.

 

Po 10:30 se poslanci vrátili k projednávání vládního daňového balíčku. I o ten už se hádají řadu dní. Vládní koalici se nicméně podařilo napevno stanovit, že o balíčku Sněmovna bude hlasovat příští středu v deset hodin dopoledne. Opozice se kvůli tomu chce obrátit na Ústavní soud.

 

Páteční mimořádná schůze Sněmovny přitom měla na programu právě jen jediný bod - novelu zákona o státní sociální podpoře, kterou by se od nového roku zvýšil rodičovský příspěvek ze současných 220 tisíc na 300 tisíc korun.

 

 

Krátce po začátku schůze si vzala slovo ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová, která obšírně rozebírala některé pozměňovací návrhy. Před desátou hodinou ji vystřídal šéf SPD Tomio Okamura, který nenechal na vládní koalici nit suchou.

 

Rozčílená Maláčová se vzápětí k řečnickému pultíku vrátila a řekla, že vyšší rodičovský příspěvek už od ledna zkrátka bude. Dlouhou dobu mluvil také poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek, který kritizoval návrh vlády na zvýšení daní. Ve 14 hodin byla schůze Sněmovny přerušena, pokračovat bude ve středu od devíti hodin.

 

Návrh, který by přilepšil rodičům novorozenců i těm, kteří doma mají dítě do čtyř let a příspěvek stále budou pobírat, má podporu napříč politickým spektrem. I tak ale hrozí, že ho zákonodárci nestihnou do konce roku schválit. Všechny dosavadní pokusy totiž ztroskotaly.

 

 

Důvodem je právě požadavek vlády, podle kterého by měl být nejdříve schválen daňový balíček. Ten počítá s vyšším zdaněním alkoholu, tabákových výrobků a hazardu, ale také technických rezerv na životní pojištění. Zvednout se má také poplatek za vklad do katastru nemovitostí.

 

Opozice daňový balíček kritizuje. Vláda si podle ní navíc bere rodiny s malými dětmi jako rukojmí, když bez něj odmítá schválit vyšší rodičovský příspěvek. Rodiče tak stále žijí v nejistotě, jestli budou od nového roku pobírat více, nebo ne.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz