10. rok TV Nova

Rok 2003: Přišel nový prezident a Češi si odhlasovali vstup do EU

Jubilejním 10. rokem vysílání TV Nova byl rok 2003. Na Hrad usedl nový prezident. Česko zasáhla jedna z nejhorších nehod autobusů, Ameriku pak zkáza raketoplánu Columbia. Češi v červnu rozhodli o vstupu do EU. Suché horké léto pak potrápilo nejen zemědělce.

Rok 2003 začal střídáním stráží na Pražském hradě, prezidentu Havlovi totiž skončil druhý mandát. Vybrat jeho nástupce se snažili poslanci a senátoři na společné schůzi obou komor parlamentu, která začala 15. ledna ve Vladislavském sále, ale neúspěšně. Zákonodárci se na žádném z navrhovaných kandidátů nedokázali shodnout, i když jich postupně navrhli celkem sedm.

 

Úspěšná se ukázala být až třetí volba, která se konala koncem února. V té době už byla republika bez prezidenta, Václavu Havlovi totiž skončilo funkční období. Vítězství si nakonec připsal, i díky hlasům komunistických zákonodárců, Václav Klaus, který porazil filozofa Jana Sokola. Dlouhý proces volby vedl k prvním vážnějším úvahám o zavedení přímé volby prezidenta do ústavního systému.

 

Nově zvolený prezident složil 7. března prezidentský slib, i přesto, že ho při podpisu zradilo pero. Klaus byl ale na takovou situaci připraven a nevyvedla ho z míry.

 

O den později došlo u osady Nažidla na Českokrumlovsku k jedné z nejtragičtějších dopravních nehod naší historie. Patrový dálkový autobus najel do protisměru a převrátil se ze sedmimetrového srázu. Na místě zahynulo 17 cestujících, další dva zemřeli v nemocnici.

 

 

 

Katastrofou skončil také návrat raketoplánu Columbia na zemský povrch. Několik minut před plánovaným přistáním ztratila NASA s posádkou kontakt, poté se raketoplán rozpadl nad Texasem ve výšce 63 km. Na místě zahynulo všech sedm členů posádky.

 

Češi si poprvé vyzkoušeli hlasování v celostátním referendu, když rozhodovali o přistoupení Česka k Evropské unii. Svým hlasem přispělo přes padesát pět procent oprávněných voličů, z nichž více než 77% procent hlasovalo pro přistoupení k Unii. Výsledky referenda potvrdil prezident Klaus ještě v červenci.

 

 

Ani v roce 2003 se Česku nevyhnuly rozmary počasí. Ničivé povodně z roku 2002 vystřídalo v létě extrémní sucho. Voda chyběla ve studních, řekách i přehradách. Hladina Orlické přehrady klesla až o deset metrů. Kvůli extrémní situaci byl zakázán vstup do některých lesů. Rozsáhlé lesní požáry zasáhly například vojenský prostor Libavá na Olomoucku nebo les u Staré Boleslavi. S nedostatkem vody se potýkali hlavně zemědělci.

 

Sklizeň obilovin se oproti předešlému roku snížila o 16%, u brambor to bylo o 18%. Obrovské ztráty zaznamenali i rybáři, jen v Moravskoslezském kraji uhynuly tisíce ryb. Extrémní sucho netrápilo jen Česko, ničivé požáry zasáhly Afriku a Ameriku. Naopak v Číně začali napouštět přehradu Tři soutěsky, největší hydroelektrárnu na světě. Je dlouhá téměř 650 km a její napouštění si vynutilo přestěhování téměř 1 300 000 lidí.

 

 

Rok 2003 byl přelomový pro českého lékaře a amatérského sběratele fosilií Michala Moučku. U Kutné Hory totiž objevil stehenní kost dinosaura, který na našem území žil před 94 miliony lety. Nalezený fragment patřil býložravci, dlouhému maximálně 4 a vysokému maximálně 2 metry, kterému se dnes říká Burianosaurus k uctění památky českého výtvarníka Zdeňka Buriana.

 

Ještě větší pocty se v závěru roku 2003 dočkal fotbalista Pavel Nedvěd. Jako druhý Čech v historii zvedl nad hlavu Zlatý míč a stal se tak nejlepším fotbalistou Evropy.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
vbo TN.cz