Narozeniny TV Nova

Rok 2011: Smrt Havla, pád letadla s hokejisty i královská svatba

Rok 2011 byl plný šťastných, ale i smutných událostí. Zemřel poslední a první český prezident Václav Havel, havarovalo letadlo hokejového týmu Lokomotiv Jaroslav, ve kterém cestovali i tři čeští hráči, a také se v Česku objevil otřesný případ týrání dětí. Radost však prožívala Británie, jelikož si své ano řekl princ William a Kate Middletonová.

V roce 2011 proběhlo po celé republice sčítání lidu, domů a bytů. Žilo nás tu přesně 10 562 214. K vyššímu počtu obyvatel nám pomohli cizinci s dlouhodobým pobytem, kterých tu žilo 320 tisíc. Sčítání ukázalo, že přibývá rozvedených. Vůbec nejvíc jich žilo v Karlovarském a Ústeckém kraji.

 

Na veřejnost se dostal další otřesný případ týrání dětí. Rodiče z Brna mučili a trápili hladem tehdy sedmiletého školáka. Ten vážil pouhých třináct a půl kilogramu, což odpovídá váze zhruba čtyřletého dítěte. Vedle toho, že ho bili řemenem a pěstmi musel chlapec také běhat s připínáčky v botách. Obětí domácího násilí byla i známá spisovatelka Simona Monyová. Tu po dlouholetém týrání zavraždil v jejím domě manžel.

 

 

Rušno bylo i za našimi hranicemi.Tragédie zasáhla japonskou jadernou elektrárnu Fukušima, ve které došlo ke třem silným výbuchům. Zařízení poškodilo několik dnů před explozemi zemětřesení doprovázené vlnou tsunami. Radiace dosahovala nebezpečných hodnot do vzdálenosti 30 km od elektrárny.

 

Ze Spojených států oznámil prezident Barack Obama světu, že tým amerických vojáků zabil vůdce teroristické sítě Al-Káida - Usámu bin Ládina. Operaci provedl malý tým ozbrojenců, nikdo z nich nebyl zraněn.

 

Celým světem otřásl případ norského masového vraha Anderse Breivika. Pravicový extremista spáchal sérii teroristických útoků v norském hlavním městě a na ostrově Utoya. O život připravil sedmdesátsedm lidí. Breivik byl následně odsouzen a zbytek života by měl strávit ve vězení.

 

Tragédie postihla také hokejový svět. Letoun Jak -42, který převážel hokejový tým Lokomotivu Jaroslavl do běloruského Minsku na zápas KHL, se v ruské Jaroslavli zřítil.

 

 


O život přišlo 44 lidí, včetně tří českých hokejistů - Josefa Vašíčka, Jana Marka a Karla Rachůnka. Na mnoha místech republiky se k uctění památky českých hráčů sešly stovky lidí. Smutnilo i sousední Slovensko, na palubě byl totiž i hokejový útočník Pavol Demitra.

 

Koncem roku zaplavily republiku státní vlajky na půl žerdi. Zemřel totiž Václav Havel, poslední Československý a první český prezident. Zemřel ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku. Státní pohřeb se konal den před Štědrým dnem v katedrále svatého Víta.

 

 

Smutečního obřadu se vedle nejvyšších českých ústavních činitelů, účastnilo také 42 zahraničních delegací, včetně patnácti prezidentů. S Václavem Havlem se přišly rozloučit i tisíce lidí v ulicích.

 

 

Naopak rok radosti prožila britská královská rodina. Své ano si řekli princ William a Kate Middletonová. Stali se z nich vévoda a vévodkyně z Cambridge. Svatební obřad sledovaly v přímém přenosu až dvě miliardy lidí po celém světě.

 

Na obrazovkách Televize Nova došlo k zásadnímu rozšíření zpravodajství. Nově jste mohli sledovat Polední a Noční Televizní noviny. Vysílat se začal také seriál Expozitura, který byl natočen na motivy skutečných událostí.

reg TN.cz