25. narozeniny TV Nova

Rok 2017: Vítězství hnutí ANO, zákaz kouření i máselná krize

V roce 2017 oslavila TV Nova 23. narozeniny. A byl to rok velmi bouřlivý na české politické scéně. Nejprve chtěl premiér podat demisi celé vlády, pak ale odvolal jen ministra financí Babiše. Podzimní volby ovládlo hnutí ANO. Ve světě udeřili teroristé i přírodní katastrofy. Kuřáci v hospodách típli poslední cigaretu, máslo atakovalo hranici 60 Kč za kostku a z vězení se po 23 letech dostal Jiří Kajínek.

Rok 2017 přinesl v české politice spoustu zvratů. Po kauzách kolem ministra financí Andreje Babiše se rozhodl premiér Bohuslav Sobotka podat s celou vládou demisi. Do hry se ale vložil prezident Miloš Zeman, který uvažoval o tom, že demisi přijme pouze jako Sobotkovo osobní odstoupení, nikoliv konec celé vlády. Na to premiér otočil a z vlády odvolal pouze Babiše.

 

Volby do Poslanecké sněmovny se konaly 20. a 21. října. Drtivé vítězství si připsalo hnutí ANO, které získalo 78 mandátů. Druhá skončila s velkým odstupem ODS s 25 poslaneckými křesly. Do sněmovních lavic zamířilo 9 politických subjektů. Sestavením vlády pověřil prezident Zeman předsedu hnutí ANO Andreje Babiše. Jeho menšinový kabinet jmenoval 13. prosince.

 

Rok 2017 poznamenalo několik teroristických útoků. Bombový útok provedl sebevražedný atentátník na koncertu zpěvačky Ariany Grande, kde bylo v tu dobu přes 14 000 lidí. O život přišlo 22 účastníků, dalších 119 utrpělo zranění. Teroristé zabíjeli také v Texasu, Londýně, Stockholmu a Las Vegas.

 

S jednou z největších přírodních katastrof se vyrovnávali za oceánem. Hurikán Irma se zařadil mezi nejsilnější bouře v historii Atlantského oceánu. Připravil o život přes 130 lidí a způsobil škody přesahující 60 miliard dolarů.

 

 

Rok 2017 si budou určitě na vždy pamatovat čeští kuřáci. Začala platit novela protikuřáckého zákona, která zakazuje kouření v restauracích, na zastávkách hromadné dopravy, v divadle nebo kinech. Naplno propukla také máslová krize. Tu způsobila zejména větší poptávka tuzemských i zahraničních zákazníků. Ceny másla atakovaly 60 korun. Při slevových akcích vzali lidé regály útokem.

 

Vězeňskou celu opustil po 23 letech doživotně odsouzený dvojnásobný vrah Jiří Kajínek. Na svobodu se dostal díky udělení milosti prezidenta Miloše Zemana. Naopak do vězení zamířil lobbista Marek Dalík, který si za podvod při dojednávání zakázky na dodání obrněnců Pandur vysloužil pětiletý trest.

 

 

I v roce 2017 jsme přišli o řadu známých tváří. Herecká scéna se rozloučila s populárními umělci - Květou Fialovou a Janem Třískou, který zemřel po pádu z Karlova mostu v Praze. Svou poslední píseň zazpívala Věra Špinarová. Během koncertu se jí zastavilo srdce, zemřela v nemocnici ve věku 65 let. A s pozemským světem se rozloučil také kardinál Miloslav Vlk.

 

Na obrazovkách Televize Nova se objevili populární Specialisté, Dáma a král a Malé lásky, které mapují osudy nastávajících matek.

vbo TN.cz