Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Důsledky Brexitu

Ropa, libra, euro a akcie se propadají, naopak zlato posiluje

Asijské akciové trhy reagovaly na brexit propadem
Zdroj: ČTK
Asijské akciové trhy reagovaly na brexit propadem

Brexit vážně ovlivní světovou ekonomiku. Libra se propadá na nejhorší úroveň za poslední tři dekády. Velký propad zaznamenaly také asijské akciové trhy. Začátku obchodování v Evropě se finančníci děsí. Propadá se také cena ropy. Naopak stoupá cena zlata.

Asijské akciové trhy dnes kvůli vyhlídkám na odchod Británie z Evropské unie prudce oslabují. Hlavní index japonských akcií Nikkei ztrácí více než osm procent. Akciový index MSCI pro Asii a Tichomoří bez zahrnutí Japonska si odepisuje téměř pět procent. Vývoj na trzích podle BBC signalizuje, že britská burza zahájí obchodování se zhruba osmiprocentním propadem.

 

Britská libra se propadla až o 9,4 procenta a dostala se na 1,3462 USD, tedy nejníže od září 1985. "Je to divoké," řekl k situaci na finančních trzích hlavní ekonom investiční společnosti AMP Capital Shane Oliver.

 

Na brexit doplácí také euro. Na devizových trzích prudce oslabuje, k dolaru odepisuje asi čtyři procenta a sestoupilo pod hranicí 1,1 USD. Dostalo se tak nejníže od letošního března

 

Cena zlata dnes kvůli obavám, že Británie vystoupí z Evropské unie, prudce zpevnila a dostala se na dvouleté maximum nad 1300 dolarů (32.110 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Proti předchozímu dni zaznamenala až osmiprocentní nárůst. Zlato je považováno za bezpečnou investici v období politické a ekonomické nejistoty.
 

"Protože je brexit považován za mimořádně rizikovou událost, má tendenci vyvolávat velký zájem o zlato," uvedl jeden z analytiků společnosti Mizuho Bank. Cena zlata se vyšplhala až na 1362,60 USD/oz. "Investoři se snaží ochránit své investice," uvedl analytik Naeem Aslam ze společnosti Think Forex.
 

 

Světové ceny ropy se dnes propadly zhruba o šest procent, čímž reagovaly na průběžné výsledky referenda v Británii. Ty naznačovaly, že příznivci takzvaného brexitu, tedy vystoupení Británie z EU, mají náskok před příznivci setrvání v unii. Cena severomořské ropy Brent kolem 06:30 SELČ ztrácela 5,9 procenta na 47,90 USD za barel.

 

Investoři mají obavy především z dopadů, jaké by mohl mít brexit na evropskou ekonomiku. "Špatný stav ekonomiky v Británii a v Evropě není pro ropu příznivá," poznamenal analytik ropného sektou Victor Shum ze společnosti IHS.

vbo tn.cz / ČTK