Oblíbená kratochvíle

Houbaři se připravují na víkend a prozradili, na kterých místech rostou!

Houbař
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
6.9. 2019 17:24
Téma:

Zatímco ještě pár dní zpátky milovníci sbírání hub hlásili plné koše a ve velkém si dopřávali smaženice a další pochoutky, v tomto týdnu se situace změnila. A podle řady houbařů bohužel k horšímu. Přesto jsou stále místa, kde houby rostou.

Houbaři se každopádně nedokáží shodnout. "Tak dnešní pokus na Rusavě (Kroměřížsko) - marná snaha. Asi pět kovářů jinak NIC," postěžoval si ve čtvrtek v diskuzi na portálu Na houby uživatel s přezdívkou bosmen. Odepsal mu Sucháč, že se jen stačí koukat kolem sebe, že les je plný hub.

 

To houbař s přezdívkou alfik řešil trochu jiný problém - našel hřiby, které nezná. "Včera jsem byl v Horni Lhotě u Opavy a našel jsem spoustu hřibů, které neznám. Hřibovitá houba, klobouk šupinatý," popsal v pátek alfik a přidal pár dalších detailů. Jiný uživatel mu odepsal, že půjde asi o šiškovec, který je jedlý.

 

Houby rostou i v Libereckém kraji, podle diskutérů ovšem bohužel jde často o plesnivé či červivé exempláře. Třeba Zdeněk se pochlubil, že ve čtvrtek v Jizerských horách nasbíral za tři hodiny dva plné koše, často byly ale houby plesnivé. Jiný houbař sesbíral u Višňové 300 babek, ale 280 jich prý bylo červivých.

 

Jaké úspěchy slavíte v lese vy? Pochlubte se svými úlovky na našem e-mailu zpravy@nova.cz. Děkujeme!

 

Podle samotných houbařů je aktuálně nejhorší situace v Ústeckém a Pardubickém kraji. Z těchto regionů hlásí buď jen pár prašivek (v tom lepším případě) nebo vůbec nic.

 

 

Milovníci houbaření se podle diskuzí pořádně nadřou i ve středních Čechách a na západě republiky. "Na Křivoklatsku to končí. Včera sedm kovářů, jeden hřib a pár borováků," povzdechl si ve čtvrtek Jarin.

 

Pokud se tedy chystáte o víkendu do lesa s košíkem či dokonce nůší, měli byste se raději obrnit trpělivostí a počítat s tím, že se pořádně nadřete, než si dopřejete alespoň skromnou smaženici. Pokud tedy nemáte zaručené místo, kde je hub hromada.

Související témata:
TN.cz