zdravotnický materiál

Roušek a respirátorů je v ČR stále nedostatek, lidé je vyrábí doma

Jan Socha
Jan Socha
Publikováno 16. 3. 2020
Téma:

Roušek je v Česku kritický nedostatek. Vláda přitom vyzvala občany, aby je nosili. Když nejsou, mají lidé použít alespoň provizorní. Nejsou ani respirátory, těch by mělo v pátek dorazit asi 1 400 000. V pondělí armáda rozvezla asi 50 tisíc kusů do největších krajských nemocnic.

Sklad hmotných rezerv v Sedlčanech (SSHR) se změnil v provizorní distribuční centrum. Roušky, respirátory, dezinfekce a jiné zdravotnické pomůcky se sem dováží, překládají a rozváží do celé republiky. Kapacita skladu je 50 kamionů.

 

"My jsme hlavně včera v noci ještě distribuovali ffp1 pro socální služby, dnes ráno odjel zbytek pro centra," informoval předseda SSHR Pavel Švagr.

 

Ty proti viru neochrání. Ale aspoň zamezí šíření nemoci. Dostanou se například do domovů pro seniory nebo ústavů sociální péče. Během pondělí do skladu postupně dorazilo i 52 tisíc respirátorů pro nemocnice.

 

Jedna várka dvaceti tisíc kusů respirátorů dorazila dnes odpoledne. Další polovina přišla odpoledne. Jde o respirátory typu ffp2 a ffp3, které jsou proti infekci nejúčinnější.

 

"Jsou od tuzemských výrobců a budou určeny obratem k dalšímu rozdělení," doplnil Švagr.

 

Armáda je rozveze na 16 míst v zemi. Vychází to tak, že je dostane každá největší nemocnice v daném kraji.

 

 

Roušek je ale stále nedostatek. Navíc nejsou kvůli centralizaci nákupu státem k sehnání. Bez zakrytí úst a nosu nesmějí do vozů MHD v Praze ani cestující. Nařízení platí od půlnoci z pondělí na úterý do odvolání.

 

"V pražské MHD už jen povinně se zakrytými ústy a nosem," informoval pražský primátor Zdeněk Hřib.

 

Ať už máte zdravotnické roušky, vlastnoručně vyrobené roušky nebo využijete třeba šálu - všechno je lepší než nic!

 

 

Kvůli nedostatku roušek se na internetu začaly objevovat návody, jak si je vyrobit na vlastní pěst. A řada lidí si je podle návodu také začala šít. Z různých materiálů a podle různých vzorů. Některé pak zdarma dávají potřebným. Šijí například i lékaři, firmy i divadla.

 

 

Jan Hamáček odpovídal na dotazy v Televizních Novinách:

 

tn.cz / TV Nova