Volby 2020

Roušku u voleb odložíme jen na chvilku. Za její odmítání hrozí trest!

Konec roušek - 1
Zdroj: Getty Images
Ilustrační snímek
Petr Zelený
Petr Zelený
Publikováno 19. 9. 2020
Téma:

Letošní krajské a senátní volby, které se konají už za dva týdny, budou kvůli pokračující pandemnii koronaviru specifické. Vhazovat hlasy totiž podle platných opatření musíme se zakrytým obličejem. Přesto budeme roušku při volbách na krátkou dobu sundávat. A co hrozí, pokud někdo bude chtít volit bez ochrany tváře?

Je to vlastně rutina - přijdete k volební komisi, ukážete občanku, komisař si v seznamu označí, že jste dorazili, dostanete obálku a můžete odevzdat hlas vybrané straně, kandidátovi či kandidátům.

 

Letos má ovšem proces dost výrazný háček - přes roušku, respirátor nebo jinou ochranu obličeje členové volebních komisí jen těžko poznají, jestli člověk, který jim průkaz totožnosti předkládá, je ten samý, co je na něm vyfocený.

 

Proto bude každý volič na krátkou chvíli u voleb odmaskovaný. "Volič do volební místnosti přijde s již nasazenou rouškou nebo obdobnou ochranou nosu a úst, jak vyplývá z mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví. Roušku bude mít nasazenou po celou dobu s výjimkou okamžiku, kdy ho okrsková volební komise vyzve k jejímu sejmutí pro účely identifikace. Poté si roušku opět nasadí," vysvětlila na dotaz TN.cz mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá.

 

Roztržití nebo zapomnětliví lidé, kteří dorazí bez roušky, se pro ni nebudou muset nikam vracet ani ji jinak shánět. "V případě, že si volič zapomene vzít svoji roušku, bude mít volební komise tyto ochranné pomůcky k dispozici," uklidňuje Malá.

 

 

Narazí ovšem rebelové, kteří by chtěli vyzkoušet, jestli neodvolí i bez zakryté pusy a nosu. "Apelujeme na voliče, aby se chovali ohleduplně a opatření ministerstva zdravotnictví dodržovali. Snahou ministerstva vnitra je, aby volby proběhly způsobem, který eliminuje další šíření nákazy," prosí mluvčí resortu.

 

A pokud i tak bude někdo roušku odmítat? "Voliče, který odmítne být ve volební místnosti s rouškou, vyzve volební komise, aby si ochranu nosu a úst nasadil. Pokud tak neučiní, dopustí se přestupku podle zákona o ochraně veřejného zdraví s příslušnými finančními dopady," varovala Malá. Na otázky TN.cz, zda komise v takovém případě například zavolá policisty, dotyčného vyvede nebo mu neumožní odevzdat hlas, Malá neodpověděla.

 

Postihům, které hrozí za nenošení roušek, se v reportáži věnovala i TV Nova:

 

TN.cz