evropská komise

Ministr si obhájil nákupy roušek bez certifikátu. Mít ho nemusely

Adam Vojtěch
Zdroj: Profimedia
Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Téma:

Nákup ochranných pomůcek, z nichž některé neměly potřebné certifikáty, si nyní ministerstvo zdravotnictví obhájilo. Postup mu potvrdila i Česká obchodní inspekce.

Kauz ohledně nákupu ochranných pomůcek bylo od začátku koronavirové krize hned několik. Ukázalo se totiž, že některé neměly takzvaný CE certifikát, který dokládá, že výrobek splňuje všechny požadavky unijního trhu.

 

O okolnosti nákupů ministerstva zdravotnictví se tak zajímala opozice i Nejvyšší kontrolní úřad. CE certifikáty ale podle ministerstva nebyly potřeba. Odvolává se na doporučení Evropské komise.


V něm stojí, že certifikáty nemusely být v současné zdravotní krizi vyžadovány v situacích, kdy se jednalo o nákupy organizované přímo státem, konečnými uživateli byli zdravotničtí pracovníci, byl důkaz o kvalitě prostředku a dané zboží nevstoupilo do standardního distribučního řetězce.

 


"Přestože byly všechny tyto podmínky doporučení Evropské komise v případě nákupů ministerstva zdravotnictví splněny, ministerstvo po celou dobu centrálního nákupu postupovalo maximálně obezřetně a z předběžné opatrnosti vyžadovalo od dodavatelů CE certifikáty shody a EU prohlášení o shodě," uvedla mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová s tím, že certifikáty ani vyžadovat nemuseli.


"Po celou dobu nákupů, přestože byla situace velice turbulentní, trh byl absolutně nestabilní, poptávka ze všech států světa obrovská, rozhodovat jsme museli v řádu hodin, zkrátka doslova jsme se pohybovali v džungli, jsme požadovali veškeré dokumenty a dodávky jsme si prověřovali nejlíp, jak jsme uměli," vyjádřil se ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

 

 

Česká obchodní inspekce ministerstvu potvrdila, že nebylo doložení těchto dokumentů nezbytné a bylo možné využít doporučení Evropské komise. "Postup ministerstva byl v každém případě správný," dodala Štěpanyová.

 

Nákupy respirátorů a dalších ochranných pomůcek řešili i poslanci. Podívejte se na reportáž TV Nova:

sik TN.cz