MISE MARS

Rover na Marsu vyrobil kyslík. Poprvé se to povedlo na jiné planetě

Anna Křenková
Anna Křenková
Aktualizováno 20:57
22.4. 2021 7:59
Téma:

Americkému roveru Perseverance se podařilo na Marsu vyrobit kyslík. Je to vůbec poprvé, co se něco takového podařilo na cizí planetě. Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) si tak na své konto připsal už několikátý úspěch v rámci mise Mars 2020.

Vozítko Perseverance zvládlo rozštěpit oxid uhličitý, který byl odebrán z atmosféry na Marsu, na kyslík a uhlík. "Toto je první klíčový krok k tomu, abychom mohli z oxidu uhličitého vyrábět kyslík," řekl Jim Reuter z NASA. K výrobě kyslíku Perseverance použil zařízení Moxie, který vyvinul Massachusettský technologický institut (MIT).


Aby došlo k úspěšnému rozštěpení oxidu uhličitého, je zapotřebí dosáhnout velmi vysokých teplot. V úterý se tak vůbec poprvé podařilo na Rudé planetě vyrobit pět gramů kyslíku. Ty by podle NASA stačily astronautovi na deset minut dýchání.

 


"Moxie má před sebou ještě mnoho práce. Ale zatím směřuje vše k tomu, abychom jednou na povrchu Rudé planety nechali žít člověka. Kyslík nepotřebujeme jen k dýchání, ale závisí na něm také raketový pohon. Pro ten ho budou v budoucnu na Marsu muset astronauti vyrobit, aby se dostali domů," doplnil Reuter.

 

NASA v rámci mise Mars 2020 vyslala na planetu rover Perseverance a minihelikoptéru Ingenuity. V pondělí se poprvé helikoptéře podařilo z povrchu Marsu vzlétnout. Bude nadále provádět několik testových letů.

 

Vozítko Perseverance v misi pokračuje dál. V kráteru Jezero bude nadále zkoumat sedimenty a chemické stopy možných pradávných organismů. Testování výroby kyslíku je jedním z hlavních výzkumných cílů.
 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

Helikoptéra Ingenuity má za sebou první úspěšný let na Marsu. Na video se podívejte zde:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz