Kam s ním?

Rozbitá auta i odpad! Z Česka se stává smetiště a vrakoviště Evropy

Martin Kočárek
Martin Kočárek
Publikováno 8. 2. 2020
Téma:

Do Česka zase míří stále víc nelegálně dováženého odpadu. Podle celníků se loni jeho množství oproti předchozímu roku více než zdvojnásobilo. Kromě smetiště Evropy se ale stáváme i vrakovištěm Evropy, příhraniční města se totiž stále častěji setkávají s odstavenými vraky z ciziny. V Ústí nad Labem teď například německá odtahová služba nechala nepojízdný autobus.

Najeto má víc než milion a tři sta tisíc kilometrů. Je v takovém stavu, že mu berlínská policie odebrala registrační značky a zakázala další jízdu. Srbská přepravní společnost, která autobusem v Německu vozila turisty, se ho místo sešrotování elegantně zbavila.

 

"Německá odtahová služba to vozidlo přivezla na sídliště, kde ho odstavila. Ten autobus je v dezolátním stavu," popsal zástupce ředitele Městské policie Ústí nad Labem Jan Novotný.

 

Město nechalo vrak autobusu na svoje náklady odtáhnout a majiteli hodlá poslat účet. "Jakmile bude znám viník, budeme náklady na odtah požadovat po něm," potvrdila mluvčí ústeckého magistrátu Romana Macová.

 

Odstavených vraků, které jsou evidentně z Německa, eviduje policie jen na severu Čech desítky. Nikdo neví, co s nimi dělat. Většinou končí na odtahových parkovištích a musí se několik let čekat, jestli se o ně nepřihlásí majitel. Pak jdou na sešrotování, které města platí ze svého rozpočtu.

 

 

"Na odpočívadlech, která jsou ve směru z Německa do ČR, se stane, že tam zůstane třeba návěs nebo osobní auto, taky nepojízdný vrak," sdělil dopravní expert Jan Pechout.

 

Celníci loni také zadrželi 48 kamionů, které k nám vozí zahraniční odpadky. Předloni jich přitom bylo jen 19. Na hranicích s Rakouskem například v listopadu zadrželi dva návěsy napěchované až po strop.

 

Už v roce 2006 se řešila obří skládka nelegálně navezeného odpadu v Libčevsi na Lounsku. Odpady se tam vozily několik let, když už jich bylo příliš, skládku opakovaně někdo zapálil.
 

tn.cz / TV Nova