napřímo

Vyšší důchody nejsou předvolební dárek, rozčílila se Schillerová

Bára Divišová
Bára Divišová, Tatiana Skoumalová
Aktualizováno 20:47
2.6. 2021 17:30
Téma:

Nemohl by být schodek státního rozpočtu příští rok nižší? Chtějí si vládní strany koupit voliče tím, že seniorům přidají tři stovky k důchodu? To je část otázek, na které se ptala moderátorka Bára Divišová ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) ve středečním pořadu Napřímo.

Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá se schodkem 390 miliard. Deset miliard spolkne navýšení důchodů nad rámec zákonné valorizace. "Vláda první návrh rozpočtu musí ještě schválit. Ten schodek 390 miliard je pro mě strop, pokud se tam nevejdeme, budeme zbytek řešit formou škrtů," nastínila Alena Schillerová.

 

Odhad valorizace důchodů ale vychází letos na mnohem nižší částku než v předchozích letech. "Proto jsme se rozhodli přidat důchodcům ještě tři stovky," vysvětlila ministryně. "Říct, že si nemůžeme dovolit jim přidat o tři stovky, mi přijde velmi asociální. Víme, že všechno zdražuje a bavíme se o třech stovkách. Takže nepoštvávejte lidi proti sobě," okomentovala krok ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). 

 

 

Opozice ale vládě vyčítá, že se jedná o "předvolební dárečky", protože důchodci jsou velmi silná voličská skupina. "Ale v této zemi je téměř každý rok před volbami. To by mohla opozice říct na vše," opáčila ministryně financí. "Těch deset miliard na důchody jsem vyškrtala napříč všemi kapitolami," doplnila.

 

Jak dopadne čtvrteční hlasování o vyslovení nedůvěře vládě si Schillerová netroufá odhadnout. Ani to, jak dopadnou podzimní volby. "Je to ve hvězdách," nastínila. Přesto kdyby dostala znovu nabídku na ministerský post, přijala by ji. "Přijala bych ji proto, abych dokázala všem škarohlídům, kteří mi dnes podsouvají, že se chovám takto, protože tady po volbách nebudu a bude to muset dávat dohromady někdo jiný," řekla Schillerová.

 

 

Ambice na post prezidentky zatím nemá, i když se jí na to mnoho lidí ptá. "Nedokážu si představit, že bych kandidovala na prezidentku. Mám jen jednu ambici, a to dokončit svou misi ve vládě. Žiji tady a teď," zakončila Schillerová. Kdyby ale byla znovu ministryní financí, tak má řadu vizí a plánů, jak postupovat do budoucna.

 

Podívejte se na reportáž Televizních novin ZDE:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz