Nové údaje

Rozdíl mezi chudými a bohatými narůstá! Výsledky jsou alarmující

Dvacetšest nejbohatších lidí světa má dohromady stejný majetek, jako celá chudší polovina lidstva, tedy téměř 4 miliardy lidí. Podle mezinárodní neziskové organizace Oxfam, která údaj zveřejnila, se jmění těchto několika boháčů loni zvyšovalo závratnou rychlostí. Denně zbohatli dohromady o 56 miliard korun.

Zakladatelé společností Amazon, Facebook nebo Microsoft a dalších třiadvacet nejbohatších lidí světa mají stejný majetek jako celá chudší polovina lidstva. Zatímco jedni nevědí, co s penězi a topí se v luxusu, druzí často nemají ani čím nakrmit své děti.

 

"Nejbohatší lidé na světě, nejvlivnější lidé na světě, političtí lídři, ti všichni by měli zasáhnout a bojovat proti extrémní nerovnosti, která se vymyká kontrole," uvedla ředitelka organizace Oxfam Winnie Byanyimová. 

 

Chudší polovina lidstva, tedy zhruba tři miliardy a osm set milionů lidí vlastní dohromady přes 31 bilionů korun. Stejné číslo dostanete, když sečtete jmění 26 nejbohatších lidí světa.

 

 

Nezisková organizace Oxfam údaje zveřejnila před světovým ekonomickým fórem, které začalo v úterý v Davosu. Upozornila také na to, že počet extrémně movitých lidí se stále zvyšuje a velké korporace odvádějí nejnižší daně za desítky let. Na světě je přes 2200 dolarových miliardářů. Loni každý den zbohatli dohromady o 56 miliard korun.

 

"Ukazujeme, jak si pár miliardářů polepšilo o 56 miliard korun denně, zatímco 262 milionů nemůže chodit do školy a 100 milionů lidí se každý rok ocitne v bídě protože si nemůžou dovolit platit za zdravotní péči," dodala Byanyimová.

 

Oxfam zprávu poukazující na propast mezi chudými a bohatými předkládá každý rok. Situace se stále zhoršuje. Před dvěma lety měla chudší polovina lidstva stejně jako 61 nejbohatších, loni už to bylo jen 43 boháčů a letos je číslo ještě nižší.

reg TN.cz