Lockdown

Rozhodne se o stavu nouze, čtenáři TN.cz chtějí konec uzávěry okresů!

Opatření
Zdroj: Profimedia, Getty Images
Ilustrační foto
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
26.3. 2021 5:59
Téma:

Poslanecká sněmovna v pátek rozhodne o prodloužení nouzového stavu. Vláda pravděpodobně neprosadí celých 30 dní, zákonodárci by ale mohli souhlasit s dvěma týdny. Opozice volá po úpravě některých přísných opatření. Čtenáři TN.cz se v anketě jasně shodli, že si přeji co nejrychlejší konec uzávěry okresů. Návrat dětí do škol je pro ně druhý nejdůležitější.

Okresní uzávěra už čtvrtým týdnem drtí Česko a život omezila nejzásadněji od loňského vypuknutí pandemie. Vláda chce její pokračování i přes Velikonoce, opozice by ji částečně uvolnila.

 

Podle výsledků ankety, ve které hlasovalo přes 21 tisíc čtenářů TN.cz, jsou zavřené hranice mezi okresy nejnepříjemnější ze všech stávajících opatření. Co nejdřív by zákaz jejich překračování zrušilo 12 121 lidí.

 

Tíživé dopady na jejich životy mají i zavřené školy, které by hned otevřelo 4445 hlasujících. Normální provoz maloobchodů a služeb by umožnilo 3257 čtenářů. Téměř tisícovce lidí vadí povinná ochrana dýchacích cest během venkovních procházek.

 

 

Mezi lépe snesitelná nařízení podle čtenářů TN.cz naopak patří zákaz nočního vycházení (242 hlasů), zákaz pití alkoholu na veřejnosti (196) a povinné respirátory ve vnitřních prostorách (164 hlasů).


 

Poslanecká sněmovna v pátek rozhodne o nouzovém stavu. Vláda žádala o dalších 30 dní, v tom jí ale opozice s největší pravděpodobností nevyhoví. Komunisté, na jejichž podpoře byla vláda závislá i během minulých hlasování, zatím neřekli, jaké časové období pro ně bude přijatelné. Šéf jejich poslanců Pavel Kováčik zmiňoval 14 dní.

 

Starostové po kabinetu Andreje Babiše (ANO) chtěli rozvolnění okresní uzávěry, aby lidé mohli cestovat alespoň do svých vlastních nemovitostí. Zákaz překračovat hranice okresů vadí i koalici SPOLU tvořené ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Piráti by zase zrušili povinné roušky venku, když kolem vás nikdo není. Otázkou zůstává, jestli na to vláda přistoupí.

 

Opatření jsou podle mnoha Čechů diskriminační, na roušky si lidé zvykli:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz