Boj o předsedu

Rozkol v TOP 09! Czernin se pustil do Adamové, sotva ohlásila kandidaturu

Markéta Pekarová Adamová a Tomáš Czernin
Zdroj: Profimedia
Markéta Pekarová-Adamová a Tomáš Czernin (oba TOP 09)
Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 14:22
28.8. 2019 13:41

Neplynulo ani 24 hodin od chvíle, kdy Markéta Pekarová-Adamová oznámila kandidaturu na předsedkyni TOP 09, uvnitř strany už to vře. Poté, co rozpaky nad rozhodnutím současné 1. místopředsedkyně vyjádřil Miroslav Kalousek, pustil se do Adamové i druhý zájemce o křeslo předsedy Tomáš Czernin.

Úterní slova současného předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila, že už na podzimním sněmu nebude obhajovat pozici šéfa strany, spustila mezi jeho kolegy melu. Zájem kandidovat na předsedkyni ve stejný den oznámila první místopředsedkyně strany Markéta Pekarová-Adamová.

 

To zřejmě neuvítal senátor Tomáš Czernin, který kandidaturu na stejnou pozici ohlásil už v červnu tohoto roku. "Její kandidatura je vzhledem k tomu, jak ji ještě před dvěma měsíci kategoricky odmítala, překvapivá," pustil se do své stranické soupeřky na sociální síti. "Markéta udržuje současné bezčasí, zatímco já nabízím změnu," dodal.

 

Pekarová-Adamová na jeho slova okamžitě reagovala. Slova Czernina ji údajně lidsky mrzí. "Myslím, že některé věci ve straně by měly zůstat za zavřenými dveřmi, a tím se také řídím. Vnímám, že je Tomáš Czernin protikandidát, ale porazit chci oligarchu, který si privatizuje stát," vzkázala první místopředsedkyně na twitteru. 

 

 

Rozpaky nad její kandidaturou vyjádřil už včera také současný šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. Ten v červnu vyslovil podporu právě Czerninovi. "Vzhledem k tomu, že ještě před prázdninami kandidaturu kategoricky vylučovala s tím, že chce být po boku Jiřího Pospíšila jeho 1. místopředsedkyní, vyvolává tato náhlá změna rozhodnutí poněkud rozpaky," uvedl na facebooku. 

 

Sám je připraven kandidovat na 1. místopředsedu s tím, že případně odstoupí, pokud by na toto místo aspiroval jeden ze současných kandidátů na předsedu strany. "TOP 09 musí ze sněmu vyjít posílena, nikoliv rozdělena a oslabena," dodal.

 

Připomeňte si zvolení Jiřího Pospíšila předsedou TOP 09:

TN.cz