extrémní počasí

Rozvodněné řeky braly auta z ulic, medikán udeřil i v Turecku! VIDEO

Záplavy v řeckém městě Vrahati
Zdroj: Profimedia
Téma:

Medikán Zorbas udeřil na Řecko a Turecko a napáchal ohromné škody. Přinesl s sebou ohromné množství srážek, díky tomu byly na mnoha místech bleskové povodně, velké škody také způsoboval silný vítr a velmi vysoké vlny. I přes to, že slábne, může medikán v Turecku napáchat ještě velké škody,

Medikán Zorbas se už v sobotu přehnal přes Peloponéský poloostrov a v neděli pak potrápil západ Turecka. Už do Řecka přinesl bleskové povodně, kvůli kterým se musely evakuovat celé vesnice.

 

Velké škody napáchalo také rozbouřené moře, vysoké vlny potápěly jachty a další lodě, které zůstaly zakotvené v přístavech. Trajekty musely být kvůli nebezpečí zcela odvolány, odkláněna byla také veškerá letadla.

 

Při přechodu přes Řecko naštěstí bouře ztratila velkou část své síly a svou intenzitu naštěstí nezvýšila. Podle portálu Severe Weather Europe byla rychlost nárazů větru u města Kalamata kolem 105 kilometrů v hodině.

 

 

Na mnoha místech za 24 hodin spadlo více než 200 milimetrů srážek, bleskové povodně zasáhly velkou část území na Peloponéském poloostrově.

 

 

V neděli se pak řeky rozvodnily i na mnoha místech v tureckém regionu Marmara, kam se medikán přesunul v neděli. Velká voda brala vše, co jí stálo v cestě, ulicemi hnala auta a ohromné množství bahna.


O medikánu Zorba hovořila meteoroložka Dagmar Honsová, na celý záznam se můžete podívat zde:

 

 

klma TN.cz