Lijáky na Rychnovsku

Rozvodněný potok si razil cestu mezi domy. Z hřiště se stal rybník

Filip Pultar
Filip Pultar
19.6. 2020 19:56
Téma:

Nejdramatičtější situace byla, co se počasí týče, za celé poslední dva dny na Královéhradecku. Na Rychnovsku spadlo 115 milimetrů srážek a voda tam zaplavila domy v několika obcích.

Štědrý potok se vylil po třetí hodině odpolední, reportér stál v Tutlekách na silnici a vody měl po kolena. Když ale přívalová vlna kulminovala, bylo tu vody po prsa.

 

Vše přišlo během jedné hodiny. Nad Rychnovskem spadlo během odpoledne 115 milimetrů srážek a voda se valila z okolních kopců. Z jindy 15 centimetrů hlubokého potoka se stala dravá řeka, která si razila vlastní cestu. Zaplavila domy a auta.

 

"Posádku dvou aut jsme museli dostat ven, jedno auto museli hasiči z vody dostat celé i s posádkou," informoval ředitel hasičů Královéhradeckého kraje František Mencl. Hasiči navázaní na laně zachraňovali lidi i zvířata.

 

Sousední Lupenice dopadla stejně. Místní volejbalový areál se proměnil v 2,5 metru hluboký rybník. Z právě zrekonstruované vodárny a skladu nad hladinu vykukovala jen střecha.

 

 

V domech poblíž potoka by mohli jejich majitelé jezdit na loďkách. Na zahradě jednoho domu přistála celá fůra dřevěných klád ze sousedního pozemku. "Je mi 84 a tohle jsem ještě nikdy nezažila. Nechtěli mě pustit ven, aby se mi něco nestalo," popsala jedna z obyvatelek.

 

Jak rychle vlna přišla, tak rychle se zase ztratila, ještě večer mohli lidé začít s úklidem a vysoušením. Je to ale práce na několik dnů, tedy za předpokladu, že se už nic podobného nebude opakovat.

epa TN.cz