Protikoronavirová opatření

Rozvolnění nejspíš až za měsíc. To už počet pacientů klesne, říká Kubek

Blatný a Kubek se vyjádřili k přípravám na očkování
Zdroj: TV Nova
Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) a šéf lékařů Milan Kubek
Zdeněk Drgáč
Zdeněk Drgáč
19.1. 2021 6:00
Téma:

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) chce přísná opatření rozvolnit až v únoru, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to bude možné, až počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích klesne na 2000. Na tohle číslo se můžeme dostat nejdřív za měsíc, pokud se omezení neuvolní, řekl TN.cz prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek.

Česko se výraznějšího rozvolňování protikoronavirových opatření jen tak nedočká. Předseda vlády Andrej Babiš ho podmiňuje poklesem hospitalizovaných pacientů s covidem-19 na 2000 ze současných 6330. "V tomhle stavu není možné rozvolňovat," prohlásil.

 

Podle šéfa českých lékařů Milana Kubka se tak může stát v řádu několika týdnů, nejdřív za měsíc. "Vzhledem k tomu, že v současnosti leží v nemocnicích přes 6000 lidí, z toho 1100 ve vážném stavu, ten pokles bude trvat několik týdnů. Je dobře, že se vláda poučila z předvánočního rozvolnění a nechce opakovat stejnou chybu. Zdravotnictví mele z posledního," řekl TN.cz Kubek.

 

Zároveň dodává, že je nutné, aby vláda nezměnila názor a opatření skutečně ponechala v pátém stupni systému PES. "Ten počet pacientů pak určitě klesne. Protože nebude přibývat tolik nových hospitalizací, lidé se budou uzdravovat a někteří také bohužel zemřou. Jiná cesta není. Myslím si, že to bude trvat přibližně měsíc," doplnil prezident ČLK.

 

 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný nechce začít s rozvolňováním dřív než v únoru, což by odpovídalo Kubkovu předpokladu o poklesu pacientů na 2000 do měsíce. Na uvolňování restrikcí nespěchá ani ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).

 

"Naše zdravotnictví bude ještě nějakou dobu čelit složitým výzvám. Z mého pohledu je dobrá zpráva, že opatření zabrala a čísla začala klesat, ale není to důvod k nějakému razantnímu rozvolňování. Jsme v pátém stupni a věřím, že v něm ještě zůstaneme," uvedl Hamáček na pondělní tiskové konferenci. Souhlasí i epidemiolog Roman Prymula. "Zatím by ta opatření měla zůstat tak, jak jsou," řekl TN.cz.

 

Opačné stanovisko zaujal už o víkendu ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO), podle kterého vláda nejspíš ve středu projedná přesun do čtvrtého stupně systému PES, kterému aktuální index rizika odpovídá. Vzhledem k odmítavým postojům ostatních členů kabinetu ale Česko pravděpodobně zůstane v nejpřísnějším pátém stupni.

 

 

Vláda zároveň požádala Poslaneckou sněmovnu o další prodloužení nouzového stavu, chce ho protáhnout až do 21. února (podrobnosti zde). Pokud to dolní komora neschválí, skončí 22. ledna. Nouzový stav trvá už od 5. října 2020.

 

Plánované operace musely nemocnice zrušit tisícům pacientů. Podívejte se na reportáž TV Nova:

TN.cz