testování na koronavirus

Rozvoz antigenních testů do škol nabral zpoždění. Může za to počasí

Petr Zapletal
Petr Zapletal
6.4. 2021 21:07
Téma:

Nečekanými problémy začal rozvoz testů na koronavirus do škol. Distribuce hned v úterý ráno nabrala několikahodinové zpoždění. Testy se totiž nesmí dostat do teplot nižších než čtyři stupně Celsia. Ráno na mnoha místech republiky mrzlo, a tak se s rozvozem muselo čekat na to, až teplota vystoupá.

Krabice s testy v sedlčanském skladu stačilo jen naložit a rozvézt. Mrazivé ráno ale zkomplikovalo tuto logistickou akci hned na jejím počátku. "Máme automatické teplotní čidlo a je otázka, kdy se ta teplota dostane nad potřebné čtyři stupně. Je to otázka sluníčka,“ sdělil předseda Státních hmotných rezerv ČR Pavel Švagr.


Nepomohly ani infrazářiče, čekalo se tak dlouhé hodiny. Hasiči začali s nakládkou stejně jako v Poleradech u Prahy až po obědě. Později vyjeli hasiči i z olomouckého skladu státních hmotných rezerv.

 


Hned ráno se tak s rozvozem začalo jen ve Štítině u Opavy. Naložený kamion přijel před zlínský krajský úřad odpoledne po půl druhé. "Postupně budou testy rozvezeny do jednotlivých obcí s rozšířenou působností, následně pak budou předány do škol,“ informovala mluvčí Krajského úřadu Zlínského kraje Soňa Ličková.


"Od úterý máme na stanici v Olomouci uloženo přes 250 tisíc testů pro školy v Olomouckém kraji,“ doplnila mluvčí olomouckých hasičů Lucie Balážová.


Do škol by měly testy dorazit nejspíš ve čtvrtek. Pro školáky je připraveno i speciální instruktážní video. Ze čtyř skladů se v úterý rozváží do krajských měst a Prahy více než čtyři miliony testů.

ls TN.cz