velká opozice

Rudá planeta bude nejblíže zemi do roku 2035. Jak ji pozorovat?

Planeta Mars
Zdroj: Profimedia
Martin Klícha
Martin Klícha
29.9. 2020 5:40
Téma:

Mars již brzy bude nejblíže k naší planetě do roku 2035, o týden později pak bude v opozici se Sluncem. Nastávají tak ideální podmínky k pozorování našeho vesmírného souseda. Už středně velkým hvězdářským dalekohledem budou moci pozorovatelé vidět některé útvary jako polární čepička. Rudou planetu o velikosti Měsíce ale nečekejte, jedná se o falešnou zprávu, která se začala šířit po posledním výrazném přiblížení v roce 2003.

Rudá planeta se 6. října 2020 v 16 hodin a 19 minut přiblíží Zemi na vzdálenost 62,07 milionu kilometrů. K Zemi tak bude nejblíže do roku 2035. O týden později pak nastane opozice Marsu se Sluncem, planeta tak bude pozorovatelná celou noc.

 

Už nyní je Mars velmi jasný, jedná se o čtvrtý nejjasnější objekt oblohy. "Při letošní opozici sice Mars není úplně nejblíže k Zemi, ale bohatě to kompenzuje fakt, že leží velmi vysoko v souhvězdí Ryb. Díky tomu lze planetu sledovat mimořádně vysoko nad obzorem – více jak 46° v době jeho kulminace nad jihem (po 1. hodině ráno). Vychází prakticky přesně na východě v době soumraku (okolo 19. hodiny) a zapadá na západě v době rozbřesku," popisuje astronom Petr Horálek.

 

Podmínky pro pozorování Marsu se budou nadále zlepšovat. Okolo největšího přiblížení bude kotouč planety pozorovatelný v loveckém triedru. Se středně velkým hvězdářským dalekohledem s průměrem nad pět centimetrů pak lze spatřit náznaky povrchových objektů.

 

 

V souvislosti s velkou opozicí Marsu se opět objevila falešná zpráva, podle které by měla být možnost vidět Mars o velikosti Měsíce pouhýma očima. Tento hoax vznikl při maximálním přiblížení Marsu v roce 2003. "I při největším přiblížení k Zemi je Mars asi 70x menší než Měsíc na pozemské obloze. Ostatně pozorovatelé se o tom budou moci přesvědčit 2. října, tedy jen čtyři dny před maximálním přiblížením Marsu k Zemi, kdy se bude Měsíc krátce po úplňku nacházet jihozápadně pod Marsem," doplňuje Horálek.

 

V roce 2003 byl Mars od Země jen 55,8 milionu kilometrů, což bylo vůbec největší přiblížení za posledních 60 tisíc let. Dalšího ještě bližšího přiblížení se lidé dočkají až v roce 2287, kdy bude Mars 55,7 milionů kilometrů daleko od nás.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz