Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 30.9. 2015 21:50
VIDEO Válka v Sýrii

Ruský útok v Sýrii vyděsil svět: Místo ISIS bombardují jiné cíle

Zdroj: TV Nova

Ruské ministerstvo obrany potvrdilo, že Moskva zahájila letecké údery proti pozicím radikálů z organizace Islámský stát v Sýrii. Informuje o tom agentura RIA Novosti a další média. USA a Francie ale hlásí, že zasažené cíle neovládají Islamisté, ale syrská opozice bojující pro Bašáru Asadovi

Rusové vyhlásili, že útoky povedou na vojenská zařízení, sklady zbraní a paliva a rovněž na komunikační sítě Islámského státu. Krátce po zahájení útoků zveřejnil server Liveleak video, na kterém ruské letouny zasáhly první cíle. Podle západních médií jsou zasažené oblasti u města Homs pod kontolou syrské opozice proti Bašáru Asadovi, nikoliv však pod kontrolou Islámského státu.
 

 

"Ruské útoky zabily 36 civilistů. Jsou cíleny na místa, kde jsme Islámský stát a Al Kájdu vytlačili už před rokem," uvedl pro agenturu Reuters Khaled Khoja, vůdce prozápadní syrské opozice. Khoja je v současné době v New Yorku na zasedání OSN.

 

Nasazení ruské armády v Sýrii dnes na žádost prezidenta Vladimira Putina oficiálně schválila horní komora ruského parlamentu. Týká se pouze letectva, nikoli pozemních sil, a má být časově omezené. O pomoc hlavu Ruské federace požádal syrský prezident Bašár Asad, s nímž má Putin dobré vztahy.

 

Ruská armáda jde do boje! Putina prý o pomoc požádala Sýrie

 

Sám Putin dnes k ruské angažovanosti v Sýrii dodal, že Rusko se nemíní vrhnout do konfliktu bezhlavě.

 

Vysoce postavený americký představitel krátce předtím sdělil agentuře Reuters, že ruská letadla provádějí údery v blízkosti syrského Homsu. Moskva podle tohoto zdroje upozornila Washington na tyto operace hodinu předem.
 

ČTK