Blokáda přístavů

Ruská blokáda v Černém moři podle USA eskaluje napětí

Ruské námořnictvo
Zdroj: Profimedia
Ruské námořnictvo na ilustračním snímku
Petr Barták
Petr Barták
20.4. 2021 5:00
Téma:

Ruské vojenské námořnictvo hodlá zablokovat části Černého moře, přes které vedou cesty do ukrajinských přístavů. Americké ministerstvo zahraničí to v pondělí označilo za "nevyprovokovanou eskalaci" konfliktu, kterým je zasažen východ Ukrajiny.

Ruská státní média informovala, že Moskva hodlá na šest měsíců uzavřít části Černého moře zahraničním vojenským a obchodním lodím.

 

Podle agentury AFP by takový krok mohl ovlivnit přístup do ukrajinských přístavů v Azovském moři, které jsou spojeny s Černým mořem přes Kerčský průliv na východním cípu Krymského poloostrova, který byl anektován Ruskem v roce 2014.

 

 

"Představuje to další nevyprovokovanou eskalaci probíhající moskevské kampaně za podkopání a destabilizaci Ukrajiny," uvedl v prohlášení mluvčí amerického ministerstva zahraničí Ned Price.

 

"Tento vývoj je obzvláště znepokojivý uprostřed zpráv o hromadění ruských jednotek na okupovaném Krymu a kolem ukrajinských hranic, které jsou nyní na úrovních, jaké nebyly od ruské invaze v roce 2014 vidět," dodal.

 

 

Napětí mezi Ruskem a Západem v posledních týdnech eskaluje po nárůstu bojů mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty na východě Ukrajiny.

 

Moskva shromáždila desetitisíce vojáků podél severních a východních hranic Ukrajiny i na anektované Krymu, což vyvolalo varování NATO.

 

Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

TN.cz