zbrojení ve vesmíru?

Rusko čelí obvinění z testování zbraně ve vesmíru! Zkreslujete fakta, reaguje ministerstvo

Země z vesmíru
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto
Martin Klícha
Martin Klícha
24.7. 2020 18:33
Téma:

Rusko čelí obvinění ze strany Spojených států amerických a Británie, že ve vesmíru testuje systém, který má sloužit k ničení satelitů. Ruské ministerstvo obrany označilo zprávy za zkreslené s tím, že neporušilo žádný mezinárodní zákon.

"Testy, které jsme provedli 15. července, nepředstavovaly žádnou hrozbu pro ostatní kosmické lodě," reagovalo ruské ministerstvo obrany s tím, že neporušilo žádnou mezinárodní dohodu. Rusko už dříve uvedlo, že testuje novou technologii ke kontrolám svých satelitů.

 

Aktivita kolem satelitů ale vyvolává obavy ve Spojených státech amerických a v Británii. Na situaci reagoval například šéf britského vesmírného ředitelství Harvey Smyth.

 

"Jsme znepokojeni testem jednoho z ruských satelitů, který svou charakteristikou připomíná zbraň. Akce tohoto druhu ohrožují mírové užívání vesmíru a zvyšují nebezpečí poletujícího smetí, které ohrožuje vesmírné systémy, na kterých je svět závislý. Vyzýváme Rusko, aby se podobným testům vyhnulo. Zároveň také apelujeme na Rusko, aby pokračovalo v konstruktivní spolupráci s Británií a dalšími partnery k zajištění zodpovědného chování ve vesmíru," zveřejnil Smyth.

 

 

Ruské ministerstvo uvedlo, že považuje současnou situaci za informační kampaň proti Rusku, která má za cíl zdiskreditovat ruské kosmické aktivity a iniciativu zabránit závodům ve zbrojení ve vesmíru.

 

"Američtí a britští zástupci se znovu pokusili zkreslit fakta tak, aby odvrátili pozornost veřejnosti od stávajících hrozeb ve vesmíru a odůvodnili své kroky k nasazení zbraní v kosmu a získali další financování pro tyto účely," zveřejnilo ruské ministerstvo.

Související témata:
TN.cz