Pandemie ve světě

Rusko dohání Španělsko, v Brazílii pacientů s Covid-19 rekordně přibylo

Téma:

Počet nakažených koronavirem ve světě překonal čtyři a půl milionu. Nemoci podlehlo už více než 300 tisíc lidí. Více než milion sedm set tisíc pacientů se ale uzdravilo. Nejvíce zasaženou zemí jsou Spojené státy. Následuje Španělsko, na které se dotahuje Rusko.

Rekordní počet nových případů zaznamenala Brazílie. V té jen za čtvrtek lékaři odhalili nákazu u skoro 14 tisíc lidí. Země je na šesté pozici v počtu zemřelých. Prezident Jair Bolsonaro ale i tak kritizuje některá regionální opatření. A dlouhodobě pandemii bagatelizuje.

 

"Musíme mít odvahu čelit viru. Lidé umírají a velmi mě to mrzí, ale více lidí zemře, pokud necháme zavedená opatření zničit naši ekonomiku. Hlad také zabijí, a přijdeme tak o stovky životů kvůli těmto opatřením, která všechno zavírají," hřímá Bolsonaro.

 

Koronavirus se ale šíří v celé Latinské Americe. V Chile je aktuálně přes 37 tisíc případů. Vrchol epidemie tam očekávají mezi květnem a červnem. Chilský ministr zdravotnictví se kvůli obrovské zátěži na zdravotnický systém rozhodl uvalit karanténu na sedmimilionové hlavní město.

 

"V oblasti Santiaga de Chile jsou nemocnice plné z 80 %, ve zbytku země o něco méně. Je tedy zřejmé, že máme jen malý prostor pro možný další nárůst nakažených. A ten růst určitě bude," má jasno šéf místních zdravotnických odborů Estaban Maturana.

 

 

Vir decimuje také Afriku. Světová zdravotnická organizace v rozsáhlé studii uvedla, že by se tam mohla nakazit až čtvrtmiliarda lidí. Studie také tvrdí, že by tam na nemoc mohlo zemřít mezi 150 až 190 tisíci lidí. Odhaduje se také, že pět a půl milionu nakažených bude vyžadovat lékařskou péči. Tamní zdravotnictví je ale už mimořádně zahlcené kvůli nemocem jako jsou malárie, tuberkulóza a AIDS.

 

Covid-19 se už také prokázal v největším uprchlickém táboře na světě v Bangladéši. V tom se ukrývá okolo milionu lidí.

pez, Filip Šusta TN.cz