Zbraň budoucnosti?

Rusko staví laserové dělo, experti varují před "hvězdnými válkami"

Laserové dělo
Zdroj: YouTube.com
Ilustrační snímek
Téma:

Rusko vyvíjí výkonný laserový kanón, který podle plánů dokáže zaměřit satelit na oběžné dráze a "sundá" ho z oblohy. Země už protidružicové lasery údajně montuje na bojové letouny.

Vyvíjený "paprsek smrti" je nicméně o dost větší, podle britského Daily Mailu by měl být veliký asi jako teleskop. Rusové tvrdí, že kanón má sloužit jen k ničení vesmírného "smetí", které by mohlo ohrozit například prolétávající vesmírné lodě.

 

Vojenští experti ovšem ujištěním Ruska o nebojovém využití kanónu příliš nevěří - naopak se domnívají, že nová zbraň se může stát klíčovou součastí Putinova arsenálu.

 

Výzkumníci a vědci pracující pro Roskosmos (ruský ekvivalent NASA) už na laserovém kanónu pracují. Dokonce si už vyhlédli i konkrétní teleskop poblíž kazašských hranic, který chtějí přestavět na laserový paprskomet.

 

 

Rusko navíc podle zdroje agentury Interfax vyvíjí také "přenosné" laserové dělo, které by se dalo přimontovat na bojové letouny a použít k "protidružicovým" operacím.

 

Podle analytika Samuela Bendetta považují Rusové americké satelity v případě potenciálního konfliktu za vážnou hrozbu a proto vyvíjejí příslušné technologie.

 

Že se války mohou brzy bojovat i na oběžné dráze, si uvědomují i Spojené státy. Generál David Goldfein z amerického letectva se nechal slyšet, že země potřebuje "nové nástroje, specializovaný výcvik a miliardové investice do boje na orbitě".

 

 

Goldfein věří, že doba "hvězdných válek" může přijít už za několik let a je proto důležité zajistit si na tomto novém bojišti převahu a náskok.

pez TN.cz