Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 15.4. 2018 22:12
Odveta za chemický útok

Rusko za podporu Asada zaplatí. USA chystají další sankce

Putin a Trump na jednání G20
Zdroj: Profimedia
Donald Trump a Vladimir Putin

Spojené státy připravují další sankce na Rusko. Důvodem je pokračující podpora, kterou Moskva poskytuje režimu syrského prezidenta Bašára Asada. Prohlásila to dnes americká velvyslankyně při OSN Nikki Haleyová s tím, že sankce budou pravděpodobně oznámeny v pondělí.

"Budou přímo namířeny vůči firmám, které obchodují se zařízením, jež má vztah k Asadovi a k použití chemických zbraní," řekla Haleyová v rozhovoru na stanici CBS. Sankce oznámí ministr financí Steven Mnuchin, uvedla agentura Reuters.

 

Podle Haleyové musí skutečnost, že Asad dělá z použití chemických zbraní normu a Rusko to kryje, skončit. Haleyová také uvedla, že při rozhodování o nasazení ozbrojených sil Trump vzal v úvahu předchozí chemické útoky a skutečnost, že diplomatická cesta k řešení krize byla zablokovaná.

 

Sankce mají potrestat Moskvu za spolupráci s Asadovou vládou. Rusko i Asad odmítají, že by ve městě Dúmá byly použity chemické zbraně.

 

Haleyová byla také hostem stanice Fox News, kde čelila otázce, jaké jsou teď americko-ruské vztahy. Podle americké velvyslankyně při OSN jsou "velmi poskrvněné", Washington ale doufá v lepší vztah v budoucnosti.

 

 

"Pokud se podíváme, co Rusko dělá, pořád jsou spojeni s těmi špatnými hráči, ať už jde o jejich zapojení na Ukrajině, když se podíváme, koho podporují ve Venezuele, jak tlačí Asada v Sýrii a spolupracují s Íránem, to je problém," zdůraznila Haleyová.

 

Za další problém označila otravu bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dcery v anglickém Salisbury.

 

"Teď Rusko nemá moc dobré přátele a ti, s kým se přátelí, je hodně poškozují, dodala americká velvyslankyně.
 

Rusko útok kritizovalo v OSN, ale neuspělo, více v reportáži:

vbo tn.cz / ČTK
Reklama