Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Reakce na sestřelení

Rusové nad Sýrii: Letadla nesou rakety, piloti pistoli a kalašnikov

Ruští piloti u stíhacího bombardéru Su-34 v Sýrii
Zdroj: Profimedia
Ruští piloti u stíhacího bombardéru Su-34 v Sýrii

Ruské letectvo reaguje na sestřelení svého bombardéru Su-24 tureckým letectvem. Stíhací bombardéry Su-34 v pondělí nesly kromě bomb také střely vzduch - vzduch. Piloti jsou navíc ozbrojeni pistolemi a samopaly AK-47 Kalašnikov.

Ruské velení v Moskvě v pondělí oznámilo, že stíhací bombardéry nesly i protiletadlové zbraně. Důvodem je snaha zajistit útočícím ruským letadlům zvýšenou bezpečnost. Rusko tak reaguje na sestřelení ruského bombardéru tureckými stíhačkami F-16.

 

Podle mluvčího ruských vzdušných sil Igora Klimova jsou bombardéry nově vyzbrojeny raketami vzduch-vzduch krátkého a středního doletu. "Rakety jsou opatřeny hlavicemi samostatně naváděnými na cíl a mohou zasahovat vzdušné cíle do vzdálenosti 60 kilometrů," řekl Klimov.

 

Podle britského listu Daily Mail reagovalo ruské letectvo na smrt podplukovníka Olega Peškova, kterého zabili syrští vzbouřenci poté, co jeho letadlo sestřelili Turci a Peškov se katapultoval, ještě jinak. Do katapultačních sedadel jsou umístěny samopaly AK-47 Kalašnikov.

 

 

Vedle toho mají piloti ve své vestě schovanou také pistoly a čtyři zásobníky. Součástí taktické vesty jsou také kompas, zrcátko, kterým může pilot vysílat světelné signály, rádio a zápalky ve voděodolném balení.
 

vbo tn.cz / ČTK