krize

Další masívní výpadek proudu! Venezuela se opět zahalila do tmy

Výpadek proudu
Zdroj: Thinkstockphotos
Ilustrační foto

Venezuela zažívá další masivní výpadek proudu. Od pondělní páté hodiny odpoledne středoevropského času vypadlo asi 57 procent telekomunikační sítě. Podle aktuálních informací výpadek postihl již 88 procent země.

Výpadek ve Venezuele postihl 18 států z 23 států. "Během výpadku se v Caracasu vyprazdňují kanceláře. Metro nefunguje, výpadek veřejného osvětlení ztěžuje dopravu. Lidé se snaží dostat domů před západem slunce," napsala na twitter švédská novinářka Annika Rothsteinová, která aktuálně ve Venezuele pobývá.

 


Na výpadek proudu upozornil portál NetBlocks, organizace, která sleduje úroveň bezpečnosti a svobody na internetu. Kvůli výpadku zůstala v noci velká část země zcela ponořená ve tmě.

 


Do Venezuely v sobotu zamířila ruská letadla s vojenskými pracovníky. Podle některých venezuelských médii se ruská letadla s vojenskými pracovníky objevila na letišti u Caracasu, hlavního města země, v sobotu.


"Spojené státy odsuzují nasazení ruských vojenských pracovníků v Caracasu, což je dalším porušením volání Ruska i Nicoláse Madury po nezasahování do venezuelských záležitostí a jedná se o bezhlavou eskalaci situace," sdělilo v pondělí ministerstvo zahraničí Spojených států.


Místopředseda venezuelské Socialistické strany vedené prezidentem Madurem Diosdado Cabello potvrdil, že do země přiletěla dvě letadla z Ruska, ale nesdělil důvod jejich cesty ani to, jestli v nich cestovali vojáci. "Přistání ruských letadel ve Venezuele povolila jediná skutečná vláda země, a tou je vláda Nicoláse Madura," řekl podle Reuters Cabello při rozhovoru ve státní televizi.

 


Podle agentury Bloomberg přiletěli Rusové do země kvůli údržbě vojenských zařízení, které Venezuela od Ruska zakoupila.


Již několik let ohrožuje Venezuelu, dříve jednu z nejbohatších latinskoamerických zemí, hluboká krize. Opozice, kterou vede Juan Guaido, z krize obviňuje politiku prezidenta Nicoláse Madura. Ten však popírá, že by v zemi nějaké krize byla.

 

Podívejte se na reportáž o dopadech venezuelské krize:


 

rod TN.cz