přepisuje dějiny

Rusové za rok 1968 nemůžou, tvrdí Filip. Označil jiného viníka

Vojtěch Filip v roce 2017
Zdroj: Profimedia
Téma:

Rusko sehrálo v sovětské invazi v srpnu 1968 podle Vojtěcha Filipa, šéfa KSČM, malou roli. "Historie roku 1968 je na sto procent zfalšovaná," řekl britskému zpravodaji The Guardian.

"Politbyro Sovětského svazu tehdy mělo pouze jednoho Rusa, který hlasoval proti invazi. Brežněv byl z Ukrajiny. Hlavní složkou invazivních armád byly ukrajinské jednotky."


Podle jeho slov v tom větší roli sehrály satelitní státy Sovětského svazu, jako je NDR, Polsko a Maďarsko, které vnímaly Pražské jaro jako hrozbu.


V souvislosti s blížícím se padesátým výročím srpnové invaze Filip rovněž prohlásil, že se odmítá omlouvat. Trvá na tom, že současná strana za to není zodpovědná. "KSČM nenese žádnou odpovědnost za rok 1968. Bylo to rozhodnutí pěti zemí Varšavské smlouvy."


Filipova rozhovoru se chytila ukrajinská média. Například Obozrevatel napsal článek: "Česká republika vznesla vážné obvinění proti Ukrajině." Unian rozhovor publikoval jako: "Komunistická strana České republiky obviňuje Ukrajinu z potlačení Pražského jara." 

 

A jaká je reakce českých politiků? Jiří Pospíšil, předseda TOP09, na Twitteru napsal: "Překrucování historie vždy bylo a je doménou totalitářů a vůdců antidemokratických sekt. Vojtěch Filip se svými výroky o r. 1968 nepokrytě zařadil mezi ně."

 

Filipův výrok odsoudil i předseda ODS Petr Fiala. "Komunisté se nemění," tvrdí na Twitteru.

 

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
TN.cz