Trh práce

Růst platů končí, varují experti. Firmy se bojí, zda koronakrizi ustojí!

Téma:

Nezaměstnanost není jediný problém, se kterým se teď budou lidé podle odborníků potýkat. Končí totiž růst platů. Přesto, že průměrná mzda v Česku během prvního čtvrtletí stoupla, podle ekonomů platy dlouhodobě neporostou.

Situace na trhu práce je nejistá. Někteří zaměstnavatelé zatím totiž nevědí, zda krizi ustojí. "V tuto chvíli si zaměstnanci bojí říct o přidání a zároveň zaměstnavatelé musejí šetřit, protože přicházejí o své zakázky a v důsledku tohoto vývoje se výrazně snižuje tempo růstu mezd," vysvětluje ekonom Štěpán Křeček.

 

Průměrná hrubá mzda je v Česku 34 077 korun, ale dosáhne na ni asi jen třetina pracujících. Nejnižší průměrná mzda je Karlovarském kraji, kde jako v jediném nepřesáhne 30 tisíc korun. Pražané berou v průměru o 13 tisíc více.

 

"To samozřejmě může vést k migraci, kdy lidé se budou stěhovat za vyšší mzdou do Prahy a naopak regiony s nízkými mzdami se budou vylidňovat," varuje Křeček.

 

Náročná sezóna čeká podle ekonomů také brigádníky, budou muset pracovat častěji a za méně peněz, než tomu bylo v předchozích letech.

 

 

"Brigád se nebude dostávat a to z toho důvodu, že řada lidí, kteří byli v březnu a dubnu propuštěni v gastronomii, tak si hledají brigádu a mnoho míst už je proto obsazených," upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

 

Velký zájem je v létě kromě stánkového prodeje třeba o průvodcovství na hradech a zámcích. Tam si brigádník vydělá v průměru 110 korun za hodinu. Podobnou částku si vydělá i plavčík na koupališti. Lépe placené jsou pak podle ekonomů odborné brigády v oborech, kde je potřeba kvalifikace, jako jsou například IT služby.

pez, Eliška Kopánková TN.cz