Internetoví útočníci

Ruští hackeři se snaží ukrást vakcínu na Covid-19! Tvrdí to několik zemí

Hackerské útoky
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie.
Lucie Staničková
Lucie Staničková
16.7. 2020 16:39
Téma:

Odborníci po celém světě se už nějakou dobu snaží vyvinout vakcínu na koronavirus. I to však doprovází problémy. Hackeři z ruských zpravodajských služeb se prý pokouší ukrást informace k vývoji vakcíny ze Spojených států, Kanady a Velké Británie.

"Útoky provedla skupina "APT29,“ známá také jako "vévodové,“ nebo "útulný medvěd.“ Pomocí malwaru (program určený k poškození, nebo vniknutí do počítačové sítě) zacílila na různé organizace ve všech třech zmiňovaných zemích,“ citoval internetový portál NBC britské Národní středisko pro kybernetickou bezpečnost.

 

"Je naprosto nepřijatelné, aby ruské zpravodajské služby zacílily na ty, kteří bojují s pandemií koronaviru,“ reagoval britský ministr zahraničí Dominic Raab.

 

 

Skupina "APT29“ je v kruzích kybernetické bezpečnosti velmi známá. Podle zpravodajských služeb USA byla v posledních letech zodpovědná za útoky proti americkým vládním a politickým organizacím.

 

"Zatímco jiní sledují své zájmy bezohledným chováním, Velká Británie a jeho spojenci pokračují v tvrdé práci a snaží se nalézt vakcínu,“ dodal Raab.

 

Podle britských úředníků se skupina zaměřila právě na organizace se záměrem ukrást informace, které souvisejí s vývojem a testováním vakcín proti koronaviru.

 

Za kyberútoky na české nemocnice prý stojí Rusové. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz