ochrana životního prostředí

EU chce zakázat olověné střely a návnady. Rybáři a myslivci zuří

Téma:

Snaha Bruselu zakázat olovo ve střelivu a rybářském náčiní vzbudila v Česku obrovskou vlnu protestů. Proti návrhu se už postavily organizace, které sdružují téměř milion lidí. A jejich zástupci chtějí aby se problém projednával v Parlamentu.

Rybářské olůvko ohrožuje životní prostředí a je třeba ho zakázat. Když loňskou zprávu Evropské agentury pro chemické látky slyšeli rybáři v Česku, považovali ji za aprílový žertík.

 

Agentura chce olovo na seznamu zakázaných látek. Pokud návrh projde, budou mít o starost víc také všichni držitelé zbraní. Střely s olověným jádrem používají sportovní střelci, policisté, vojáci i myslivci.

 

Bezolovnaté střelivo je dražší a v některých případech i nebezpečné. Olovo má totiž unikátní vlastnosti - je těžké a plastické. Zvěř tak netrpí a měkký kov snižuje riziko zásahu odraženou střelou.

 

 

Evropská agentura tvrdí, že unijní myslivci zamoří přírodu každý rok čtrnácti tisíci tunami olova. Střelci ale poukazují na kulky z napoleonských válek, které ležely v zemi i stovky let neporušené.

 

"Naše výzva zastřešuje neuvěřitelný počet téměř milionu lidí. Zastřešuje petenty, držitele zbraní, moravský a český rybářský svaz," vyjmenoval myslivec Bohumil Straka, jeden ze spoluautorů výzvy, kdo všechno ji podporuje.

 

Olovo se tak nejspíš stane jedním z témat květnových voleb do Evropského parlamentu.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

reg/Josef Svoboda TN.cz