Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

kam vyrazit

Ryby, klobásky, historické jízdy: Užijte si víkend! TIPY NA VÝLETY

Tipy na výlet
Zdroj: Profimedia

Předposlední týden v říjnu je jako dělaný na nějaký pěkný výlet. Jednotlivé kraje lákají hlavně tradičními výlovy rybníků, užít si ale můžete i klobáskobraní nebo třeba výlet historickými Ikarusy až na hrad Okoř.

Jihočeský kraj

 

Pokud patříte mezi milovníky vláčků, nenechte si ujít jedinečnou jízdu po jindřichohradecké úzkokolejce. Ve vybrané termíny se klidně můžete svézt i parním vlakem a z okénka se kochat nádhernou okolní krajinou. Jestli dáváte přednost spíš seznámení s Albertem Einsteinem nebo vojákem Švejkem, navštivte Museum tortury a Wax museum v Českém Krumlově.

 

Jihomoravský kraj

 

Na jihu Moravy nebude o dobré jídlo nouze. Jako každý rok si budete moci při příležitosti výlovu rybníka Olšovec koupit Jedovnického kapra, nebo zajít na pravý Palávský Gulášfest, kde kromě ochutnávek gulášů můžete vyzkoušet některé ze špičkových vín. Za zmínku ale určitě stojí i slavnostní uzavírání Lichtenštejnských stezek, kde můžete popíjet dobrý burčák nebo vyrazit po jedné z tras na kole.

 

 

Praha

 

Romantická zákoutí, ale i pořádně zrádné jezy potkáte při 12kilometrové plavbě z Kyjí do Tróji. Rokytka Grande nabízí zábavu nejen zkušeným vodákům, ale i divákům, kteří chodí fandit. Pokud chcete zůstat pěkně v teple, navštivte Retro výstav Národního muzea, kde si můžete navrhnout třeba vlastního Igráčka. Krativní program pro děti nabízí i dýňové hrátky v Botanické zahradě.

 

Karlovarský kraj

 

Karlovarský kraj láká hlavně turistikou. Kromě přírodovědné exkurze po Kladské ke Dni stromů, můžete navštívit některý z hradů (třeba Loket) nebo si jít zabruslit.

 

Královéhradecký kraj

 

Dýňové slavnosti ve Walzlovce, prohlídky broumovským klášterem s mladým loupežníkem Lotrandem, nebo noční prohlídky Bílé věže v Hradci Králové. To jsou jen některé z mnoha míst, která stojí za to na Královéhradecku navštívit.

 

 

Liberecký kraj

 

Halloween a výstup na strašidelnou rozhlednu můžete s dětmi absolvovat na Královce v Jizerských horách. Součástí programu je i strašidelná stezka lesem. I hradem Grabštějn vás provede jedno strašidlo - tajemná Barborka. Výbornou zábavu si ale s celou rodinou můžete užít i v liberecké iQLandii, kde můžete potrápit své mozkové buňky.

 

Moravskoslezský kraj

 

Prohlídku s lotrem Xaverem si užijete na Slezkoostravském hradu, speciální komentované prohlídky ke Dni plazů si můžete poslechnout v Zoo Ostrava a oslavit Den stromů přijďte do ostravského Velkého světa techniky.V Trojanovicích se pak pořádá tradiční výlov rybníčku a rybí hody, i tady nebude o zábavu nouze.

 


Olomoucký kraj

 

Na výlov rybníka se můžete podívat i na Olomoucku. Do Tovačova vás na něj dokonce zavezou speciální vlaky z Kojetína, známé jako "Hurvínek" nebo "Karkulka". Ohňovou show, dobroty ze středověké kuchyně a práci kovářů či brnířů si můžete užít na Slavnosti ohně a řemesel Ptaní.

 

 

Pardubický kraj

 

I vodáci začátečníci se mohou zúčastnit uzavření vodácké sezóny na Opatovickém kanálu. Komtesa Lata Brandisová vás provede po zámku ve Slatiňanech, v Pardubicích si můžete prohlédnout nádherný křišťálový betlém. Ochutnat kaštany na všechny možné způsoby pak můžete v Nasavrkách, kde se koná kaštanobraní.

 

Plzeňský kraj

 

Do Stříbra v sobotu dorazí dýňový halloween, který ocení hlavně děti. Svět špionů pod názvem Top Secret můžete obdivovat v plzeňské Techmanii a v Plzeňském historickém podzemí si můžete prohlédnout ojedinělou výstavu soch.

 

Středočeský kraj

 

Máte poslední dva víkendy na to, abyste se z Neutonic mohli kvůli výluce projet historickými autobusy na Okoř a do Slaného. Během pěti dnů se postupně v údolí hradu vystřídají historické autobusy Škoda 706 RTO, Karosa ŠD 11 a nebo kloubový Ikarus 280 v modrém provedení. Dámy mohou chytat inspiraci v Berouně na Svatebním dnu, kde se dozví mimo jiné i nejnovější trendy v líčení a kosmetice, děti ať pouštějí draky na drakiádě v Úvalech. Do dětství se ale mohou vrátit i dospěláci - modely autíček nebo retro panenky si pro návštěvníky připravila NZM v Čáslavi.

 

 

Ústecký kraj

 

Poslední dva víkendy pojede i Šenovská lokálka - historický motoráček, který mimo pracovní dny jezdí z České Kamenice do Kamenického Šenova. Prohlídku československého pevnění nabízí muzeum ve Valtířově, ve Šluknovském zámku si zase můžete prohlédnout Zámeckou zbrojnici.

 

Vysočina

 

Víkend na Vysočině bude patřit motokrosařům (Šiklův mlýn pořádá nejrůznější offroadové disciplíny pod názvem Enduro Trial) i milovníkům aut (v Jaroměřicích nad Rokytnou probíhá výstava, která se vrací ke kořenům automobilismu u nás. Pro děti je pak připraven Dýňový svět na statku u Pipků v Nové Vsi.

 

 

Zlínský kraj

 

Výlovy rybníků v okolí Kroměříže, halloweenská stezka odvahy ve Zlíně nebo klobáskobraní ve Valašském Meziříčí. To jsou jen některé akce, které stojí zato navštívit!
 

lud TN.cz