cyklospeciál

Rychlá bobovka, rodinná trať, discgolf i výlety. To je Bachledová!

Téma:

Bachledová je dalším slovenským letním centrem, kde kromě bikeparku najdete i vyžití pro celou rodinu. V případě Bachledky jde o další letní aktivity jako je turistika, pátrací hra pro děti, bobová dráha, tubing, trampolíny, a hlavně nejrychlejší bobová dráha, na které jsme kdy jeli!

Středisko Bachledová leží ve Vysokých Tatrách, takže o horská panorámata a čerstvý vzduch tady není nouze. Na kopec tu vyváží třísedačková lanovka, a to jak turisty, tak bajkery. My se nechali vyvézt i s našimi dvoukolými stroji a na doporučení se u výstupní stanice vydali doprava na Jezerské jazero.

 

Značení k jezeru je poměrně srozumitelné a po krátkém stoupání na začátku pak už jen sjíždíte lesní cestou nějakých pět kilometrů. Posledních pár metrů k jezeru představuje ale poměrně strmou a terénní cestu, takže je možné, že tu kolo povedete – jde však z celé trasy o krátký kousek, takže se nenechte odradit.

 

GALERIE: Slovenská Bachledová - výlety

1
/
4
Zdroj: Snow.cz, Tomáš Rucký
Cyklospeciál: Bachledová na Slovensku - 19

 

Zpátky se vracíte jinou, ale stejně tak dobře značenou cestou, víceméně po vrstevnici a až ke konci možná někteří opět slezou z kola, jelikož poslední úsek okruhu vede nahoru po sjezdovce. My okruh dali na kole, kdo se však necítí na takovou deseti-dvanácti kilometrovou projížďku, může dát okruh pěšky. Jezero a příroda kolem něj za to určitě stojí.

 

 

Kdo se pak chce v Bachledce hlavně svézt z kopce dolů, může pro úvodní rozjetí zvolit trasu DH Family, která je tou nejjednodušší v bikeparku. Tato trasa je opravdu vhodná pro začátečníky nebo i děti, je dostatečně široká, vyhlazená, bez žádných technických překážek, ani kořenů nebo kamenů. Trasa bude samozřejmě bavit i pokročilejší bikery hlavně kvůli jejímu plynulému rázu a hravosti ať už v klopených zatáčkách nebo na terénních vlnách.

  

Na trati Family jde zhruba v první třetině odbočit doprava na trať podobné obtížnosti, a to na Natural trail, který představuje velmi přírodní lesní pěšinu s nějakými těmi kořínky. Na tomto trailu nenajdete jedinou umělou překážku, takže trail poctivě dostává svému jménu. Konec trailu je současně konec trati DH Family.

 

GALERIE: Slovenská Bachledová - Bikepark

1
/
13
Zdroj: Snow.cz, Tomáš Rucký
Cyklospeciál: Bachledová na Slovensku - 6

 

Až odložíte kola, můžete se směle vydat pěšky nebo lanovkou k horní stanici třísedačkové lanovky, a možná čím více dětí sebou, tím lépe. Najdete tu totiž dětské hřiště, kde kromě prolézaček budou děti nadšené i z trampolín. Tady jsme viděli od dětí (ne našich) nejedno salto!

 

Jak dál zabavit děti v Bachledové? Vezměte pro ně hned u nákupu lístku na lanovku i zapisovací arch pro tzv. Pátračskou hru, kde na základě souřadnic děti získávají indicie a snaží se rozluštit hádanku. Že to není úplně jednoduché, jsme se s buzolou v ruce sami přesvědčili. Pokud se ve vašich dětech ještě žádný pátračský duch neprojevil, můžete se s nimi zkrátka projít po naučném chodníku, na kterém se děti mimo jiné dozví například jaká zvířátka mají které stopy.

 

  

U horní stanice sedačkové lanovky si můžete zdarma dát i tubing, který jsme samozřejmě museli také vyzkoušet. Tubing je tu zcela zdarma, musíte si jen kolo nahoru sami vytáhnout, jinak to ale stojí za to, protože tubing je ve srovnání s jinými jeden z těch delších a navíc máte nahoře kyblík s olejem, kterým kolo pomažete a věřte mi, že to je dolů znát!

 

GALERIE: Slovenská Bachledová - Zábava a zázemí

1
/
10
Zdroj: Snow.cz, Tomáš Rucký
Cyklospeciál: Bachledová na Slovensku - 33

 

Další zábavou, jejíž hlavní ingrediencí je jízda z kopce dolů, je v Bachledce bobová dráha. A ta mě opravdu překvapila! Není to první bobovka, na které jsem byla, rozhodně ale patří k těm nejrychlejším, co jsem zažila! Rychlost bobu si totiž sami určujete přitáhnutím, případně odtáhnutím a můžete tak jet až 40 km/h. Na bobu si můžete užít jízdu jak sami, tak klidně s prckem na klíně. 3 jízdy tu dospělého vyjdou na 9,50 eur, dítě na 8 eur.

 

Abychom se trochu odreagovali od všech těch adrenalinů při jízdách z kopce dolů, zkusili jsme si další den v dolním infocentru půjčit sadu disců a zahráli jsme si discgolf. Jde samozřejmě o obdobu golfu, jen místo golfových míčků a jamek máte disky a koše. Od horní stanice k dolní na vás čeká celkem 9 košů, takže taková nevinná procházka od horní stanice k dolní může nabýt soutěžní ráz. Tip od nás k této hře: snažte se házet tak, abyste disky nemuseli hledat v lese.

 

 

Půjčovnu discgolfových sad, ale také kol najdete u dolní stanice lanovky v budově značené jako infocentrum. Za zapůjčení discgolfové hry zaplatíte 5 euro, 9 euro i s lístkem na lanovku. V obou případech pak potřebujete 20 euro na zálohu. Co se týká kol, můžete si půjčit kolo sjezdové, enduro kolo nebo klasické horské kolo. Tato půjčovna je současně i prodejna, takže tu koupíte různé potřeby na kolo, ale také suvenýry včetně památečních triček.

 

Andrea Drengubáková TN.cz