záběr z fotopasti

Rys Bronislav má za sebou velmi složitou a nebezpečnou cestu

Téma:

Rysímu samci Bronislavovi se podařilo přejít mezi Slezskými a Moravskoslezskými Beskydy. Potvrdily to snímky z fotopastí. Přesun v této časti je přitom velmi složitý a rys musel mimo jiné překonat i rušnou silnici.

Rys Bronislav urazil téměř čtyřicetikilometrový úsek plný nástrah. Překonat musel frekventovanou silnici i železnici na Jablunkovsku.

 

Stal se tak pravděpodobně prvním rysem, kterému se přesun přes rušnou silnici povedl. Rysa při jeho migraci zachytily foto pasti. Že se jedná právě o Bronislava, zjistil jeden z terénních pracovníků, který ho poznal podle typických skvrn.

 

Bylo to pro něj velké překvapení. V minulých letech už několik rysů v tomto úseku pod koly aut zahynulo. Není přesně jasné kudy se rys ze Slezských do Moravskoslezských Beskyd dostal, cesta mu ale trvala přibližně měsíc.

 

 

Zpráva potvrdila, že úsek mezi polským a českým pohořím zvířata pro svůj přesun využívají a je proto důležité zachovat průchodnost u Jablunkovského průsmyku, kde je podle Správy Beskyd dopravní situace pro zvěř velmi kritická.
 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Vladimír Hoť/klma tn.cz / TV Nova