Malé šelmičky

Rysům se v Beskydech nebývale daří, mláďata vyvedlo pět samic

Ivan Berka
Ivan Berka
13.12. 2019 17:49
Téma:
rys

Ochránci zvířat letos zaznamenali v Beskydech rekord - hned pět samic rysa ostrovida tam přivedlo na svět mláďata. Prokázaly to videopasti, které zaznamenaly celkem 12 koťat i s rodiči.

Draža, Kornélie, Lucka, Gábi a Heřmína. Těchto pět rysic letos vyvedlo mláďata. Podle zoologů jde o rekord za celou dobu jejich pozorování. A to přírodovědci život největší evropské kočkovité šelmy ve volné přírodě sledují už 20 let.

 

"V tuto sezónu se podařilo zaznamenat celkem nejvyšší počet mláďat rysů na česko-slovenském pomezí. Bylo to hlavně v oblasti Beskyd a Javorníku," říká odborník na velké šelmy z Hnutí Duha Miroslav Kutal.

 

Zatímco loni mladé vyvedla jen jediná rysice, letos se těmto kočkám v oblasti reprodukce mimořádně dařilo. Pět samic vyvedlo prokazatelně 12 mláďat. Není ale vyloučeno, že kamery nezachytily úplně všechna.

 

"V průměru jsou to zhruba 2 až 3 koťata na jednu samici. Letos tam byly dvě, které měly jenom jedno mládě, dvě měly 3 mláďata, jedna měla dokonce čtyři," vypočítává Kutal.

Plné dospělosti se ve volné přírodě ale zřejmě dožije jen polovina z nich. Přírodovědci teď doufají, že se rysové přirozeně rozšíří i do oblasti Bílých Karpat, kde je jejich výskyt jen sporadický.

 

"Ta mláďata se můžou osamostatňovat už ve věku nějakých osmi, devíti měsíců. Během dubna opouštějí matku a začínají sama lovit. A rozmnožují se zpravidla už tu další sezónu, kdy jsou zhruba dvouletá," vysvětlil expert.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
pez TN.cz