nový prezident

S Bidenem přichází změny. Slibuje zmírnit pandemii a zatočit s rasismem

Patrik Balcar
Patrik Balcar
20.1. 2021 22:38
Téma:

Ve Washingtonu ještě neskončil inaugurační den, ale svět už se ptá, co nová americká vláda změní. Joe Biden národu slibuje, že zmírní pandemii a vykoření rasismus. Důležité změny se očekávají i na poli zahraniční politiky.

Joe Biden slibuje Američanům i celému světu mnohé, na zahraničním poli má ale nejednoho soupeře. Vůdce KLDR Kim Čong-un chtěl podle amerických médií v den inaugurace testovat nové balistické střely.

 

Podle odborníků by KLDR měla v následujících měsících stupňovat tlak na Spojené státy a jejich nového prezidenta. Trump se se severokorejským diktátorem během svého funkčního období sblížil, a dokonce ho považoval za přítele. Biden o něm mluví úplně jinak. Pompézní vojenskou přehlídku den před inaugurací pořádal i další z amerických úhlavních nepřátel, a to Írán.

 

 

Podle Joea Bidena je Amerika zpátky a celý svět bude sledovat, jak si nový prezident v zahraniční politice povede. Týkat se to má oživení zpřetrhaných pout s Evropou, návratu k pařížské klimatické dohodě nebo obnovení členství ve Světové zdravotnické organizaci.

 

Výrazné změny čekají Spojené státy i na domácím poli, a to například v otázce rasové diskriminace. Biden chce zvrátit i průběh koronavirové pandemie, která už stála život přes 400 tisíc Američanů.

 

"V den inaugurace vás požádám, abyste po dalších 100 dní nosili roušky. Podle expertů zachrání nošení roušek ode dneška do dubna až 50 000 životů," prohlásil před několika dny Biden.

 

 

Jeho předchůdce se s funkcí rozloučil poměrně divoce. Američané si budou pamatovat hlavně útok jeho příznivců na Kapitol. Trump i kvůli tomu čelí druhé ústavní žalobě, a to jako jediný z amerických prezidentů.

 

Podle tamních médií se ale nehodlá politiky vzdát a zvažuje založení nové "vlastenecké strany". Za čtyři roky by tak mohl kandidovat na prezidenta znovu.

 

V pokračování politické kariéry by mu přitom mohla zabránit právě ústavní žaloba, pokud tedy projde senátem. Otázkou také zůstává, jak se republikánská strana vypořádá s krizí, do které ji Donald Trump během posledních měsíců v úřadu dostal.

Kateřina Sejková TN.cz