Reforma primární péče

Velká úleva pro diabetiky a další. Léky jim napíší i praktičtí lékaři

Téma:

Pacientům s diabetem, vysokým krevním tlakem, ale i s banálním kožním onemocněním by se už brzy mohl zjednodušit život. Praktičtí lékaři by totiž už do konce roku měli mít pravomoc předepisovat léky, které jim v tuto chvíli vydávají jen specialisté.

Pacienti s cukrovkou nebo vysokým krevním tlakem musejí pro léky ke specialistům. Praktičtí lékaři totiž nemají oprávnění jim řadu z nich předepsat a to pro mnohé pacienty znamená, že musí jezdit ke specialistům i desítky kilometrů.

 

"Chybí nám opravdu nástroj typu aktivní a účinné medikace, která de facto na trhu je, ale nemůže to všeobecný praktický lékař psát," vysvětluje místopředseda Společnosti všeobecného lékařství Igor Karen.

 

Diabetiků a lidí se srdečními onemocněními a dalšími chronickými nemocemi stále přibývá. Aby se však mohli praktici starat o více pacientů, potřebují uvolnit ruce v předepisování moderních antidiabetik.

 

 

"Nás jako všeobecné lékaře trápí zejména nemožnost psaní nových molekul léků, které běžně jsou dostupné v celé Evropě pro všechny pacienty s diabetem v ordinacích praktických lékařů," dodává Igor Karen.

 

Že by to situaci pacientům významně ulehčilo, potvrzuje i Aleš Gregor, který je diabetikem. "Lidem by to zkrátilo cestu k lékaři, možná by se lépe objednali k praktickému lékaři, nemuseli by navštěvovat dvě ordinace, rozhodně by to byla výhoda," říká Gregor.

 

 

Na žádost praktických lékařů i samotných pacientů má v plánu přistoupit i ministerstvo zdravotnictví. A to v připravované reformě primární péče.

 

"My chceme, aby praktičtí lékaři měli dostatečně široké kompetence, aby mohli skutečně pacientům poskytnout co nejširší spektrum služeb, často právě i chronickým pacientům jako jsou diabetici a nemuseli je tak pokaždé posílat ke specialistovi," vysvětluje ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

 

Pokud půjde vše podle plánu mohli by mít praktičtí lékaři větší pravomoci prý ještě letos.

pan, Dominika Janochova TN.cz