SVĚTOVÝ DEN DIABETIKŮ

S cukrovkou se léčí už milion Čechů, tohle je 10 jasných signálů nemoci

Zákeřný diabetes
Zdroj: Profimedia
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Aktualizováno 14.11. 2019 17:52

Výskyt diabetu v České republice setrvale stoupá, týká se až dvanácti procent populace, ve starších věkových skupinách diabetem trpí dokonce až 30 % pacientů.

Vloni poprvé počet diabetiků v Česku překročil milion, za uplynulých deset let vzrostl o třetinu. „Nejvíce diabetiků bylo léčeno ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, které následovaly Jihomoravský kraj a Praha,“ prozradil diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z pražského IKEM.

 

Nemoc bohužel v sobě nosí i řada Čechů, kteří ji zatím nemají diagnostikovanou, o to víc ohrožuje jejich životy, protože u sebe nemají potřebné léky a nedrží nutnou dietu. Zjistit, zda nemoc ohrožuje i vás, přitom není nijak složité. Stačí jednoduchý, alespoň jednou opakovaný test z krve, který zjistí, jak velká je v krvi hladina glukózy. Test na vyšetření diebates seženete v lékárně i pro domácí použití. Vyšší obsahu glukózy může odhalit i vyšetření moči. Screening diabetu provádějí v těchto dnech zdarma i některé lékárny u příležitosti Světového dne diabetiků, který připadá na 14. listopadu.

 

Většina pacientů má diabetes 2. typu, vznikající z nezdravého životního stylu.


Přečtěte si také deset signálů, které riziko onemocnění zvyšují. Nemáte některé z nich?

 

1. Rodinná anamnéza
Rizikovými faktory v rodinné anamnéze jsou zejména srdečně-cévní onemocnění, výskyt cukrovky, nadváha či obezita. Zpozorněte také, pokud často onemocníte chřipkou. Lidé s cukrovkou mají totiž až šestinásobně větší pravděpodobnost, že se chřipkou nakazí. Náchylnější jsou obecně k většině infekčních onemocnění.

 

2. Častější žízeň i močení
Se zvýšenou hladinou cukru v krvi ledviny produkují mnohem více moči a organismus si žádá také častější doplňování tekutin. Žízeň je neuhasitelná, rychle se vrací a nemizí ani po doplnění tekutin.

 


3. Ubývání či přibývání na váze
Při cukrovce je typický zvýšený pocit hladu. Skokově se také může měnit vaše váha, a to jak nahoru, tak dolů, bez ohledu na to, jak se stravujete.


4. Časté zadýchávání
Občas se vám obtížně dýchá, dýcháte rychle nebo vás trápí dušnost? I to je příznak diabetu. Někteří pacienti dokonce ve svém dechu cítí nasládlý odér ovoce.


5. Bezdůvodná únava
Narušení procesu přechodu glukózy z krve do buněk vyvolává únavu, a to jak svalů, tak mozku. Ráno máte potíže vstát, přes den jste málo výkonní, ve volném čase nejradši poleháváte, spoustu dovolené vyčerpáte jen na to, abyste mohli doma ležet a překonat únavu.


6. Zhoršující se zrak
Rozmazané a mlhavé vidění je vyvolané otokem čočky, které cukrovka způsobuje. Jakékoli potíže se zrakem byste neměli dlouhodobě podceňovat, zamiřte co nejdříve k lékaři.


7. Pálení nohou
Takzvaná diabetická neuropatie je příznak již pokročilé cukrovky. Zasahuje nervy a projevuje se křečemi a bolestmi, nejčastěji na dolních končetinách, postihnout ale může i ruce. Typické je brnění a pálení, zpravidla začíná u palců a šíří se vzhůru. Ostrá a rýpající bolest útočí hlavně v noci ve spánku. Můžete být také mnohem citlivější na dotyk, i jemná pokrývka vás náhle dusí, nebo naopak dochází k oslabení vnímání bolesti, chladu či tepla, což může vést k častějším úrazům či popálení.

 


8. Kožní infekce a plísně
Nemoc často provázejí viditelné ekzémy, nepříjemné svědění kůže, špatně se hojící rány i plísňová onemocnění. Opakovaně se můžete potýkat i s infekčním onemocněním močových cest.


9. Nevhodný jídelníček

K diabetu se můžete projíst. Zpozorněte, pokud dlouhodobě holdujete nejen cukrovinkám, ale také smaženému a tučnému jídlu, kalorickým pokrmům a alkoholu.


10. Neklidný spánek
Spáče v noci může rušit tzv. syndrom neklidných nohou, nutkavá potřeba s nohama hýbat, jinak nepříjemně bolí a brní. Rušivé jsou ale i zástavy dechu během spánku neboli spánková apnoe. Nemožnost nadechnout se může trvat i několik vteřin a je velmi zneklidňující.

 

„Zůstává-li tento stav nerozpoznán po delší dobu, nemocný může náhle upadnout do bezvědomí a ocitnout se v bezprostředním ohrožení života. Výjimkou není ani závažné poškození zraku, selhání ledvin nebo cévního systému,“ varuje MUDr. Marek Antoš z laboratoře SYNLAB. Řadě pacientů hrozí i amputace dolních končetin. Roste i riziko infarktu a mozkové mrtvice. U 46 % diabetiků zemřelých v roce 2018 byla důvodem úmrtí právě srdečně-cévní onemocnění.

TN.cz