Rodina nestíhá

S Harrym královna už nepočítá, do služby povolala jeho sestřenky

Beatrice a Eugenie
Zdroj: Profimedia
Michaela Trochová
Michaela Trochová
Publikováno 9. 2. 2020
Téma:

Úkolů, které má na bedrech královská rodina, je mnoho a poté, co se princ Harry a Meghan přesunuli do Ameriky, nemá královna Alžběta dostatek lidí, kterým by je svěřila. Do akce tak povolala své dvě dosud trochu opomíjené vnučky.

Harry a Meghan nejsou jediní v těsném okruhu kolem královny, díky kterým pocítila citelnou ztrátu. Z veřejnosti se stáhl také princ Andrew, zapojený do sexuálního skandálu s Jeffrey Epsteinem. Rovněž manžel britské královny princ Filip má ve svých 98 letech právo na poklidný důchod a řady oficialit se již neúčastní. Na výsluní se tak dostávají mediálně poněkud upozaděné královniny vnučky, princezny Beatrice a Eugenie.

 

To jsou dcery právě zmíněného prince Andrewa, vévody z Yorku a jeho bývalé ženy Sarah. Jednatřicetiletá Beatrice je pátým vnoučetem královny Alžběty a devátou v pořadí na královský trůn. Před ní je princ Charles a jeho synové a všechna vnoučata, následuje je právě princ Andrew, vévoda z Yorku, otec obou sester. Devětadvacetiletá Eugenie je šesté vnouče Královny Alžběty a v pořadí desátá v linii následnictví na královský trůn.

 

 

Právě Eugenie na sebe více upozornila, když se 12. října 2018 vdala za obchodníka s alkoholem Jacka Brooksbanka. Královská svatba se konala necelý půlrok po sňatku prince Harryho s Meghan a byla neméně nádherná. Měli o něco více svatebních hostů, ale celkově byla svatba levnější. Financována byla minimálně částečně z peněz britských daňových poplatníků, údajně zaplatili zhruba 2,7 milionů liber jen za bezpečnostní opatření kolem organizace svatby. Tehdy to vyvolalo podnícenou diskuzi a dokonce petici lidí, kteří měli námitky proti financování této svatby. Byť jde o členku královské rodiny, není tolik na očích a řadě Britů se kvůli ní nechtělo sáhnout hlouběji do kapsy.

 

Diskuze znovu ožila, když se koncem loňského září zasnoubila i princezna Beatrice. Ta si letos vezme italsko-amerického podnikatele jménem Edoardo Mapelli Mozzi. Aby uklidnili veřejnost, vydali oficiální prohlášení, že svatba nebude financována z veřejného rozpočtu a bude hrazena výhradně ze soukromých zdrojů.

 

 

Tvrdí se, že nastávající manžel na svém podnikání dost vydělal a je multimilionář, zřejmě dokáže pro svou životní lásku velkolepý den zafinancovat on sám. Beatrice je ale ve svých představách údajně skromnější a ráda by se obešla bez jízdy měste v kočáře i okázalého sňatku se stovkami hostů. Dokonce se spekuluje – spíše v souvislosti se skandálem, který se dotkl i jejího otce – že jindy ostře sledovanou událost nebudou britská média ani živě přenášet.

 

 

Pokud se však sestry dostanou díky příkazu královny více na oči veřejnosti, možná se toho ještě mnoho změní. Královna například tento týden povolila, aby se obřad konal v královské kapli paláce svatého Jakuba. Po ceremoniálu má následovat soukromá recepce v zahradách Buckinghamského paláce.

 

Dosud se Eugenie ani Beatrice na veřejných akcích objevovat nemusely, výjimečně doprovázely své rodiče, zdá se ale, že nyní královna jejich větší zapojení očekává. Povinností má královská rodina víc než dost a mladá generace by je neměla nechávat ležet na stárnoucích členech rodiny.

 

Obě sestry přitom mají běžné civilní povolání. Eugenie působí jako ředitelka umělecké galerie Hauser & Wirth, Beatrice je finanční konzultantka. Samozřejmě obě mají k dispozici i nemalý svěřenecký fond od své babičky a prababičky.

TN.cz