Pozor na sjezdovkách

Na hory dorazila obleva. Pozor na úrazy, varuje horská služba

Téma:

Horská služba varuje před výraznou oblevou, která během příštího týdne zhorší kvalitu sněhu. Je pravděpodobné, že stoupne počet úrazů. Už teď je prý téměř jisté, že jich bude více než loni.

Zatímco první čtyři turnusy jarních prázdnin byly pro lyžaře famózní, ty dva zbývající dostojí názvu jarní. Už v neděli se oteplení výrazně podepsalo i na kvalitě sněhu.

 

Horská střediska jsou stále plná, ale spousta lyžařů s lyžováním končí už kolem půl jedenácté dopoledne. Prý kvůli těžkému a mokrému sněhu.

 

I když vlekaři dělají, co mohou, a sjezdovky neúnavně žehlí rolbami každý večer, kvalita sněhu půjde kvůli oblevě rapidně dolů. Nahrnutý těžký sníh je pak velkým nepřítelem pro zdraví lyžaře.

 

 

"Úrazy kolen u lyžařů, úrazy zápěstí u snowboardistů, letos i zlomeniny dlouhých kostí a těžké úrazy hlavy," uvedl příklady úrazů Josef Hepnar z horské služby v Orlických horách.

 

Stálých členů horské služby je v Česku jen devadesát, v permanenci jsou celou zimu. Oproti loňsku je mírný pokles počtu úrazů jen v Krkonoších, přibližně o dvě procenta. Na ostatních horách je zásahů mnohem víc. V Jeseníkách o dvanáct procent, v Orlických horách dokonce o dvacet.

 

 

V České republice denně vyjíždí horská služba v průměru k sedmdesáti případům. Loňských 7400 úrazů tak bude překonáno už v polovině března, zimní sezona přitom bude minimálně o čtrnáct dnů delší.

Související témata:
pan, Filip Pultar TN.cz