rozvolnění opatření

S testováním ve firmách to má být jinak. Ve hře je jeho zrušení! ANKETA

Dominika Janochová
Dominika Janochová
Aktualizováno 20:20
16.5. 2021 20:16
Téma:

Intervaly mezi antigenním testováním ve firmách se zřejmě prodlouží. Pojišťovny by proplácely jen jeden antigenní test týdně a u PCR testu by byl pro pojištěného zdarma jeden za dva týdny. S povinností testování se sice zatím počítá do konce června, ale je možné, že ministerstvo zdravotnictví plán vzhledem k epidemické situaci přehodnotí.

S klesajícími počty nakažených klesá i počet pozitivních testů ve firmách. "Je celá řada firem, které indikují, že už mají skutečně nulovou pozitivitu," říká ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

 

S plošným testováním ve firmách se zatím počítá do konce června. V případě, že to epidemická situace dovolí, mohla by  povinnost skončit i dříve.

 

Anketa

Jak časté by podle vás mělo být testování ve firmách?

Hlasovalo 4778 lidí.

 

"V současnosti se zvažuje několik variant, buď zkrácení testování jako takového, anebo prodloužení intervalů mezi jednotlivými testy. Třeba při zavedení PCR testů by to mohlo být jednou za 14 dní," prohlásil ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). 

 

 

Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) chce ale doporučit vládě, aby se s testováním na covid-19 pokračovalo ve firmách i od 1. července dál. Týkat by se mělo lidí, kteří se vracejí z dovolené.

 

"I kdyby se už plošně ve firmách netestovalo, tak by se měli testovat tito jedinci, kteří se po delší pauze vracejí do práce, aby se znovu nezaneslo ohnisko. Ať už s nějakou variantou, která může kroužit v části České republiky nebo v zahraničí, tam je to riziko výrazně vyšší," varuje viroložka Ruth Tachezy. 

 

"Chápu, že ti, kteří to neplatí a nepřináší jim to žádné komplikace, chtějí testovat co nejčastěji, ale samozřejmě pro firmy to znamená nějakou ztrátu především časovou, kterou musí dotovat ze svého," upozorňuje viceprezident Hospodářské komory Radek Jakubský.

 

 

Některé firmy by prý ale v testování pokračovaly i za předpokladu, že by testy musely hradit samy. "Umím si docela představit, že nějakou formu testování bychom zvolili, protože se domnívám, že pokud bychom zachytili byť jen jeden nebo dva případy a mělo by se znova opakovat to, co bylo, tak nám se to vyplatí," upozorňuje výrobní ředitel firmy Proma Reha Filip Vojtěch.

 

MeSES bude prý doporučovat od září přejít na používání přesnějších PCR testů. A to ve školách i ve firmách.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
lud TN.cz