Test pražských pískovišť

Šokující výsledky testů: Na písku čeká na české děti rakovina

Na pískovištích našli kadmium
Zdroj: TN.cz
Ilustrační foto
Téma:

Občanské sdružení Arnika provedlo testy devíti dětských hřišť v šesti pražských částech. Z těch vyplynulo, že na většině dětských hřišť byly výrazně překročeny limity, pokud jde o výskyt karcinogenního kadmia. Ostatní těžké kovy byly naštěstí naměřeny v hodnotách výrazně nižších, než jsou limity stanovené ministerstvem zdravotnictví.

Arnika společně s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze (VŠCHT) testovala devět dětských hřišť po celé Praze. Zaměřila se na písek z pískoviště i plochy hřiště. Písek proto, že s ním děti často přicházejí do styku a zároveň, že se v něm mohou hromadit škodlivé látky. To se také při laboratorních zkouškách částečně potvrdilo.

 

U osmi hřišť z devíti testovaných totiž Arnika zjistila nadlimitní výskyt kadmia, těžkého kovu, který je karcinogenní a negativně ovlivňují funkci ledvin a metabolických reakcí. Podle ministerstva zdravotnictví je bezpečný výskyt do hodnoty 0,5 miligramu na kilogram. U většiny vzorků ovšem Arnika zjistila výrazné překročení limitu, buďto 0,64 mg/kg nebo dokonce 0,96 mg/kg, tedy skoro dvojnásobek oproti limitu!

 

Arnika testovala dětská hřiště Hadovka na Praze 6 (u Evropské ulice), které také jako jediné v jednom ze dvou vzorků nepřekročilo limitní hodnotu kadmia, hřiště v ulici Teplická na Praze 9, Viniční park ve Vysočanech, hřiště v Jateční ulici v Holešovicích, hřiště u Hlavního nádraží ve Vrchlického sadech, v Malešicích v ulici V úžlabině, hřiště v Lotyšské ulici na Praze 6, v Kremnické ulici na Spořilově a v Cerhenické ulici u malešické spalovny.

 

 

Zvýšený výskyt kadmia má podle Arniky hned několik důvodů. "Mezi pravděpodobné faktory stojícími za vyšší koncentrací kadmia lze zařadit automobilovou dopravu a s ní spojenou prašnost v Praze. Dále také nelze opomenout různé (nejen) průmyslové zdroje spojené se spalováním fosilních paliv," uvedl odborník Arniky na chemické látky Ing. Milan Havel.

 

"Bohužel není množství kadmia jen vyšší, než jak stanoví limity, ale Praha v tomto ohledu vychází hůře i z porovnání s obdobnými studiemi v zahraničí. Studie z Madridu, Hongkongu či Kazachstánu většinou prokázaly nižší hodnoty než v Praze," varuje Karolína Brabcová, vedoucí projektu S čím si v Praze hrajeme, který Arnika provedla za finanční podpory Hlavního města Prahy a Ministerstva životního prostředí.

 

 

Naštěstí testy také ukázaly, že další nebezpečné těžké kovy, tedy olovo, zinek, rtuť, měď a chrom, se na pískovištích pražských dětských hřišť nachází v koncentracích výrazně pod limitem. Dobře v tomto případě dopadla Praha i ve srovnání s dalšími světovými metropolemi.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

SMUTNÁ ZPRÁVA: Nadějná modelka prohrála boj s krutou nemocí! Rakovina ji připravila o většinu života

VRACÍ SE: Parta z Beverly Hills podpořila Shannen Doherty v boji s rakovinou! Co udělali?
 

vbo TN.cz