pomoc hygienám

S trasováním pomáhají studenti vysokých škol, denně kontaktují stovky lidí

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 29. 9. 2020
Téma:

V některých krajích s trasováním pozitivních na Covid-19 pomáhají studenti vysokých škol. Například ve Zlíně na univerzitě funguje provizorní call centrum, které zvládne kontaktovat kolem 200 lidí denně. Právě v tomto regionu je teď největší nárůst nově nakažených. Okres Uherské Hradiště dokonce v počtu případů na 100 tisíc obyvatel za poslední týden předstihl Prahu.

Počet nakažených Covidem-19 roste každým dnem. I ve Zlínském kraji denní přírůstky lámou rekordy. Krajská hygienická stanice proto na pomoc povolala studenty.

 

"Mají v noteboocích program, kde vlastně mají vygenerovaný seznam lidí s Covid-19 pozitivní osobou," vysvětlila koordinátorka call centra Markéta Sovišová.

 

"Studenti jsou napojeni do databáze, kterou spravuje krajská hygienická stanice a tam přesně mají seznam osob, které mají kontaktovat," uvedl rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Vladimír Sedlařík.

 

Denně je na seznamu několik stovek osob. Telefonicky zkontaktovat se podaří asi 200 z nich. "Většina už tak tuší. Protože teď je tam hodně společných domácností, tak většinou už ví, že má někoho pozitivního v rodině," popsala studentka Sofie Kociánová.

 

"Někteří třeba tuto informaci nedostali, tak jim to oznamujeme a vlastně posíláme jim žádanku na testy," doplnila další studentka Klára Němečková.

 

Provizorní call centrum vzniklo v prostorách univerzitní knihovny. Denně je tu za počítači asi dvacítka studentů. Střídají se ve dvou směnách. Zlínská hygiena ale není jedinou, která se obrátila na vysokoškoláky. Obdobně trasovat začnou i v Olomouci.

 

 

"My jsme v průběhu víkendu dali dohromady téměř třicet studentů, krajská hygienická stanice má již tyto seznamy k dispozici a je se studenty v kontaktu," sdělila mluvčí Univerzity Palackého v Olomouci Gabriela Sýkorová Dvorníková.

 

Rozšíření brzy čeká i provizorní call centrum zlínské univerzity. Další studenti by měli trasovat pozitivní kontakty z Uherského Hradiště.

tn.cz / TV Nova